„Na dotek je napsáno naprosto fantasticky!“ potvrdil slavný britský herec Clive Owen ve Varech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
I když na hodinové karlovarské debatě KVIFF TALKS sedí pohodlně v křesle a v klidu vypráví o svých rolích, ostře řezanou tváří stejně připomíná Jamese Bonda. Sice ho i přes různé spekulace nikdy nehrál (a nezdá se ani, že by o to stál), přesto o něm The New York Times už v devadesátých letech psali jako o herci s „vulkanickým charismatem“ a později jako o „britském Georgi Clooneym“. Ve Varech se v pátek představil v legendárním filmu režiséra Mikea Nicholse Na dotek, který byl natočen před 20 lety. CLIVE OWEN, jeden z nejslavnějších současných evropských herců, za roli Larryho získal Zlatý Glóbus, cenu BAFTA a nominaci na Oscara. Ve Varech v sobotu večer na slavnostním zakončení festivalu převezme z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta.
Odpoledne Owen (se Scottem Feinbergem z magazínu Hollywood Reporter), v živém vysílání podcastu Awards Chatter LIVE, probral chronologicky celou svou kariéru: nejen reklamy na BMW, ale taky spolupráci s režiséry Spikem Leem, Robertem Altmanem, Alfonsem Cuarónem či Stevenem Soderberghem.
ak přišel do Velkého sálu, aby ve Varech představil přelomový opus britského dramatika a scenáristy Patricka Marbera Na dotek (Closer) o čtveřici přátel, která se v rychlém sledu zamilovává mezi sebou – a je to láska tak prudká, vášnivá a zoufalá, že se průběžně mění ve stejně intenzívní nenávist… „Film Na dotek je velmi důležitou součástí mojí kariéry. Jenom pár scénářů, které jsem za ta léta četl, mě ovlivnilo tak hluboce. Pamatuju si, kde jsem byl, když jsem to četl a vzpomínám si, že jsem si říkal, že je to napsané naprosto fantasticky,“ řekl Owen. Původně (stejnojmenná) divadelní hra byla v roce 1997 uvedena ve světové premiéře v Londýně a o dva roky později v New Yorku na Broadwayi.
V té původní londýnské inscenaci Clive Owen hrál: „Na tvůrčí dílně při přípravě divadelní inscenace, kterou tehdy vedl autor Patrick Marber, jsem mu řekl, že chci rozhodně hrát toho staršího, Larryho. Ale Patrick řekl, že jsem na něj moc mladý. O rok později za mnou přišel můj agent a já podotkl, že Na dotek je nejúžasnější text, jaký jsem kdy četl. Odpověděl, že role Larryho už je obsazená, ale co kdybych hrál mladšího Dana? Tak jsem se zamyslel: ´Jsou to skvělé čtyři role, asi bych to měl vzít!´“
Hra pro dva muže a dvě ženy byla ve své době převratná: není divu, že na ni každý večer v Londýně stály dlouhé fronty. „Lidé ale taky odcházeli z hlediště, protože to pro ně bylo nesmírně znepokojivé,“ zavzpomínal Owen.
Filmový režisér Mike Nichols (natočil mimo jiné Podnikavou dívku s Melanií Griffith či snímek Silkwoodová s Meryl Streep) prý o práva k natočení filmu žádal autora Patricka Marbera každý rok, ten ale opakovaně omítal. Povolil až po sedmi letech… „A tak o sedm let později mi zavolal můj agent, že se mnou chce mluvit filmový režisér Mike Nichols s tím, že možná bude točit Na dotek. Skvělý režisér, měl už za sebou mimo jiné Absolventa, nebo svou prvotinu Kdo se boji Virginie Woolfové? Šli jsme na oběd a on řekl: ´Už je v tom Jude Law, už je v tom Julia Roberts, už je v tom Natalie Portman. Budeš hrát Larryho?´ Na tom obědě jsem se úplně vznášel, měl jsem pocit, že mi někdo dal opravdu výjimečný dárek. Byl to zážitek, hrát filmovou roli v něčem, co jsem tak dokonale znal z jeviště. Znal jsem rytmus, repliky, všechno… Ten film jsem neviděl celých dvacet let, od jeho premiéry. Takže se na něj dnes s vámi podívám,“ řekl Owen ve Velkém sále a šel si sednout mezi diváky.
Vy se na Na dotek můžete podívat třeba na Netflixu, další zásadní snímky Clivea Owena, kriminální drama Krupiér nebo thriller Pokrevní pouto, pak najdete na festivalové platformě KVIFF.TV.