„Rozvědčíka“ berou na milost jeho odpůrci. Pavla bude volit Kalousek i historik Blažek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Až osoba Andreje Babiše dokázala některé přinutit k tomu, že v druhém kole aktuální prezidentské volby budou dle svých slov volit kandidáta s komunistickou minulostí. Navzdory svým dřívějším postojům podpoří Petra Pavla kupříkladu historik Petr Blažek, který dlouhou dobu upozorňoval na Pavlovu činnost za socialismu, nebo exministr financí Miroslav Kalousek.
Oba kandidáti ve druhém kole boje o Hrad mají totiž komunistickou minulost. Babiš byl v letech 1980 až 1989 členem totalitní komunistické strany. Podle médií před vstupem do KSČ vedl v podniku základní organizaci Svazu socialistické mládeže (SSM), což byla mládežnická odnož KSČ. Podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) se Babiš v roce 1980 stal důvěrníkem Státní bezpečnosti (StB) a o dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“. Babiš toto vždy odmítal a dodnes se kvůli tomu soudí.
I Pavel vstoupil do KSČ, údajně to vnímal jako nezbytnou součást své vojenské služby. Koncem 80. let nastoupil do výcviku u vojenské rozvědky, kterou například historik Blažek srovnává s StB, Petr Pavel má ale negativní lustrační osvědčení. „Tuhle svoji minulost jsem nikdy neskrýval, jednoznačně jsem se k tomu přihlásil a řekl, že to vnímám jako chybu. Ve prospěch demokracie jsem pracoval uplynulých více než 33 let, jsem připraven obětovat kvůli ní nejenom své pohodlí, ale i svůj život,“ řekl loni v srpnu týdeníku Respekt.
Někteří voliči, i z řad osobností, dávali najevo, že se s komunistickou minulostí kandidátů nesmíří, postupem do druhého kola se nicméně některé věci mění. Blažek se v neděli na sociálních sítích vyjádřil, že podpoří Petra Pavla. „Pro mne je to jasné. Poprvé budu volit bývalého soudruha. A nebude to Babiš. Doufám, že to bude naposledy,“ uvedl pod příspěvkem, v němž rozebíral Babišovo komunistické angažmá v Maroku.
Moje priorita pro 2.kolo: Tohle jsem napsal již před časem a také to bez váhání udělám. @AndrejBabis je hrozivé riziko destrukce právního státu. Riziko nekonečné šňůry mezinárodních ostud a naší hanby. Nesmí se stàt prezidentem naší země. pic.twitter.com/t3HOjoEB95
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) January 14, 2023
Podobnou pozici má i bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten se nejprve angažoval ve prospěch senátora Pavla Fischera, následně nicméně podpořil Danuši Nerudovou. „Moje priorita pro 2.kolo: Tohle jsem napsal již před časem a také to bez váhání udělám. Andrej Babiš je hrozivé riziko destrukce právního státu. Riziko nekonečné šňůry mezinárodních ostud a naší hanby. Nesmí se stát prezidentem naší země,“ varoval na twitteru.
Babiš přirovnal Pavla k Putinovi
Andrej Babiš v sobotu odpoledne po ohlášení volebních výsledků na své tiskové konferenci na Pavla tvrdě zaútočil, když ho označil za komunistického rozvědčíka. „A víte, kdo je ještě rozvědčík v čele státu? Ruský prezident Vladimir Putin,“ zaútočil. „Putin byl vysazen a nasazen jako agent KGB v 80. letech v Berlíně. Na toto byl připravován pan Pavel, aby byl vysazen do týlu nepřítele, aby tam získával lidi na spolupráci,“ prohlásil Babiš.
Pavel odmítl s Babišem polemizovat o své minulosti, vyjádření soupeře označil za absurdity. „V mé minulosti nejsou bílá místa. Nemám co skrývat, což není případ Andreje Babiše.,“ uvedl Pavel v Otázkách. „Je logické, že se Babiš snaží odradit voliče jiných kandidátů. Doufám, že voliči k volbám přijdou a nenechají se zmást,“ dodal Pavel.
Týdeník Echo se minulosti Petra Pavla věnoval v několika textech a narážel na snahu generála ve výslužbě mlžit. Právě podle historika Blažka se Pavel při vysvětlování svého dřívějšího působení dopouštěl manipulací.