„Je to jako noční můra.“ Izrael si připomíná rok starý krvavý útok Hamásu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Izraeli začaly pietní akce, které připomínají první výročí krvavého útoku ozbrojenců palestinského teroristického hnutí Hamás. Prezident Jicchak Herzog držel s dalšími lidmi minutu ticha v tehdy napadeném kibucu Reim. U rezidence premiéra Benjamina Netanjahua se shromáždili příbuzní lidí, které teroristé před rokem odvlekli do Pásma Gazy.
Rozsáhlý útok v sobotu 7. října 2023 překvapil bezpečnostní složky a šokoval izraelskou společnost. Zemřelo při něm zhruba 1200 lidí, z velké většiny civilistů, dalších asi 250 útočníci unesli. Ozbrojenci z teroristické organizace Hamás napadli izraelské obce v blízkosti Pásma Gazy, útočili a zabíjeli také třeba na hudebním festivalu.
Mezi prvními napadenými místy byl kibuc Reim, kde se dnes brzy ráno uskutečnil smuteční ceremoniál za účasti prezidenta Herzoga. U kibucu se v den útoku konal hudební festival Nova, kde Hamás zabil na 300 lidí. Herzog se setkal s rodinami obětí a v 6:29 místního času (5:29 SELČ) držel minutu ticha. To byl čas prvního útoku teroristů. Herzog při akci zdůraznil, že svět musí podpořit Izrael v boji proti jeho nepřátelům. Útok ze 7. října označil za "jizvu na tváři Země". Podle agentury AFP na dnešní ceremoniál doléhaly zvuky pokračujících bojů v nedalekém Pásmu Gazy. Podobné akce se konaly i v dalších obcích, na které zaútočil Hamás.
6:29AM
— Israel ישראל (@Israel) October 7, 2024
October 7, 2023.
The moment time stopped.
Beeri. Nahal Oz. Nir Oz. Reim. The Nova Festival. Kfar Aza. Sderot. Ofakim. Nirim. Holit. Zikim. Ashkelon.
We remember the victims.
We pray for the return of the hostages. #RememberOctober7 pic.twitter.com/DuTL9ml8kI
Kolem 6:30 SELČ v pondělí Hamás vystřelil z Pásma Gazy několik raket směrem na Izrael. Izraelská armáda uvedla, že tři rakety sestřelila a jedna dopadla do neobydlené oblasti. Dále tvrdí, že se jí podařilo zmařit podstatně silnější raketovou salvu, kterou Hamás chystal k výročí svého útoku.
V pondělí ráno začalo před rezidencí předsedy vlády v Jeruzalémě také shromáždění příbuzných rukojmí držených Hamásem, kterého se účastnily stovky lidí. Netanjahu čelí kritice, že jeho vláda nedostatečně usiluje o propuštění desítek rukojmí, kteří jsou i po roce v zajetí stále naživu. "Jsme tady, abychom připomněli, že jsme na ně (rukojmí) nezapomněli," řekla agentuře Reuters Širi Albagová, matka jedné z unesených žen. "Pro mě se zastavil čas," řekl otec jednoho uneseného muže.
Hadas Kalderonová z Nir Ozu útok přežila, ale její matka a neteř byly zavražděny. Její dvě nejmladší děti byly spolu s otcem uneseny a odvlečeny do Gazy. Děti se vrátily domů loni v listopadu, ale jejich otec, její bývalý manžel, je stále držen v zajetí. "Je to jako noční můra. Nejde jen o 101 unesených, jde o celé rodiny. Od chvíle, co se moje děti vrátily, věděla jsem, že můj boj nekončí. Chci, aby moje děti byly zdravé. Pokud se jejich otec nevrátí, nikdy zdravé nebudou," uvedla Kalderonová pro BBC. "Dcera mi řekla, že když ho potkala, prosil ji, aby za něj bojovala, že tam nechce umřít. Cítí se provinile, že se vrátila a on tam je pořád. Jak by mohla mít normální život?" dodala.
Batsheva Yahalomiová ví, jaké to je vidět propuštěné dítě, ale také mít manžela, který zůstává nezvěstný. "Jsou dny, kdy opravdu doufám. A dny, kdy naději ztrácím. Ale čím déle to trvá, tím těžší je doufat," řekla serveru The Guardian Yahalomiová.
Pro Avivu Siegelovou, která byla držena jako rukojmí 51 dní, než byla v rámci listopadové výměny propuštěna, je vědomí, že její manžel Keith je stále v zajetí, bolestně a viditelně drsné. „Čas jen tak plyne. Utíká. Každým dnem víc a víc hubne a ztrácí naději. Je to prostě kruté, když pomyslím na ty hrozné podmínky. Byla jsem tam 51 dní a zhubla 10 kilo. Nic nevíme. Nevím, jestli je tam sám," popsala Siegelová. „Jsem stále v Gaze. Myslím na to, jak jsem se cítila, jak jsem ztratila naději a myslela si, že tam zemřu,“ dodala.
Vzpomínkové akce se budou v Izraeli konat po celý den. Podle agentury AP izraelská státní média odvysílají v pondělí večer státní vzpomínkovou ceremonii, která se "zaměří na činy hrdinství a naději". Kvůli obavám z narušení však byla ceremonie předtočena.
Teroristický útok vyvolal tvrdou izraelskou vojenskou akci, která v Pásmu Gazy stála život podle místních úřadů kontrolovaných Hamásem 41.825 lidí.
čtk,