Ruskou vesmírnou loď zřejmě poškodil náraz, nechali ji shodit do Tichého oceánu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruská zásobovací loď Progress MS-21, která při kotvení u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ztratila tlak v kabině, byla zřejmě poškozena nárazem zvenku. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámila ruská vesmírná korporace Roskosmos.
„Tyto závěry jsou stanovovány na základě fotografií, které ukazují změny vnějšího povrchu vesmírné lodi,“ uvedl Roskosmos na sociální síti Telegram.
(1/2)
— Kosmos cz (@kosmoscz) February 20, 2023
24. 2. by měla odstartovat bezpilotní kosmická loď Sojuz MS-23. Ta by měla sloužit jako náhrada za kosmickou loď Progress MS-21, u které došlo k úniku chladící kapaliny. K této anomálii došlo 11. 2. Zatím se však neví, co mohlo tento únik způsobit. pic.twitter.com/G7h3fLRVFd
Agentura Roskosmos zároveň zveřejnila fotografii, na níž je podle ní vidět díra o velikosti asi 12 milimetrů ve vesmírné lodi. Poškozen byl systém tepelné kontroly plavidla i solární panely.
Roskosmos ohlásil ztrátu tlaku v kabině zásobovací lodi MS-21 bez posádky 11. února. Roskosmos tehdy uvedl, že poklop mezi Mezinárodní vesmírnou stanicí a Progress MS-21 byl uzavřen, a tak ztráta tlaku neovlivnila fungování ISS.
Podle Roskosmosu byla nákladní loď již naložena odpadem před plánovanou likvidací. Loď se později odpojila od stanice a Roskosmos ji nechal spadnout do Tichého oceánu.
Vyšetřování incidentu ale pozdrželo vyslání záchranné lodi Sojuz MS-23, která má z oběžné dráhy kolem Země dostat dva ruské kosmonauty a jednoho amerického astronauta. Sojuz-23, který je náhradním plavidlem za Sojuz-22 poškozený mikrometeoritem, vyšle Roskosmos k ISS 24. února. Dva Rusové a Američan by se v něm měli vrátit na Zemi v září.