Začíná boj o „zbytky“ Ukrajiny. Z polského ministerstva je zájem převzít přístav v Oděse
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
"Hra o minerály" pokračuje a Spojené státy tvrdě tlačí na Ukrajinu, aby mohly hospodářsky využívat její v podstatě veškeré nerostné zásoby, energetiku a infrastrukturu, a na další země, které pomáhají Kyjevu v boji s Ruskem, zřejmě s výjimkou Británie, toho moc "nezbývá". Psali jsme o tom například zde. O "své" se přihlásila nedávno Francie, kdy Emmanuel Macron navrhl podobnou dohodu o minerálech mezi Ukrajinou a Evropou, která by nahradila právě Spojené státy. Ve čtvrtek se nečekaně rázně ozval hlas z Polska. Podle státního tajemníka ministra zemědělství Michała Kołodziejczaka by Polsko mělo zvážit nákup nebo pronájem přístavu v ukrajinské Oděse, aby získalo přístup k Černému moři a mohlo odtud vyvážet své a evropské obilí, a také by si mělo dlouhodobě pronajmout ukrajinskou zemědělskou půdu.
S tímto, možná překvapivým návrhem, přišel Kołodziejczak během rozhovoru v pořadu Gość Wydarzeń (Host Událostí) v televizi Polsat. Podle něj by tento krok nejen posílil ekonomické zájmy Polska, ale také přispěl k rozvoji obchodu v regionu.
Wiceminister @EKOlodziejczak_: Polska powinna kupić lub wydzierżawić port w ukraińskiej Odessie, aby zapewnić dostęp do Morza Czarnego, by eksportować tamtędy nasze oraz europejskie zbożehttps://t.co/Re3jd9cAli
— PolsatNews.pl (@PolsatNewsPL) April 3, 2025
Kołodziejczak, který je šéfem menší vládní levicové agrární strany AGROunia, prohlásil, že Polsko potřebuje jasnou vizi svých vztahů s Ukrajinou, v souvislosti s jejím potenciálním vstupem do Evropské unie. "Do této chvíle jsem od nikoho neslyšel konkrétní návrh. Proč v Polsku nemluvíme o tom, abychom jednali s Ukrajinci o pronájmu, třeba na 50 let, nebo dokonce o koupi pobřeží, kde by Poláci mohli mít svůj obilní přístav?" řekl státní tajemník. Jako ideální lokalitu vidí právě Oděsu, která by podle něj mohla sloužit jako vývozní centrum pro polské a evropské obilí. Podle zpráv, které se objevují ohledně jednání o americko-ukrajinské dohodě o minerálech, Američané požadují i přístavy. Poté, co ale Rusové obsadili Krym a velkou část černomořského pobřeží Ukrajiny, zůstaly Kyjevu jen námořní přístavy Černomorsk, Južnyj a právě Oděsa.
Kołodziejczak argumentoval, že přístup k Černému moři by Polsku přinesl značné ekonomické výhody. „Průměrná cena tuny pšenice je tam o 100 zlotých více a při nižších nákladech na dopravu do afrických států,“ vysvětlil Kołodziejczak v rozhovoru. Podle něj by tento krok mohl zvýšit konkurenceschopnost polského zemědělství na globálním trhu.
Kromě přístavu navrhl státní tajemník také další související plán a to pronájem půl milionu hektarů ukrajinské půdy pro polské zemědělské společnosti. Tímto způsobem by podle něj Polsko mohlo lépe prosazovat své zájmy v případě vstupu Ukrajiny do EU. „Bojím se vstupu Ukrajiny do Unie, protože nevíme, co bude dál,“ přiznal Kołodziejczak a dodal, že takové kroky by měly být pečlivě promyšleny a předloženy jako podmínky pro budoucí spolupráci.
Návrh vyvolal otázky, zda náměstek ministra zemědělství nepřesahuje své pravomoci a nezasahuje do oblasti zahraniční politiky, která spadá pod ministerstvo zahraničních věcí. Kołodziejczak na tuto kritiku reagoval s humorem. "Pozdravuji ministra (zahraničí Radka) Sikorského. Tyto myšlenky by měly být prezentovány v zahraničí jako naše podmínky a potřeby, abychom chránili polské zemědělství," uvedl.
Státní tajemník také navrhl, aby se pronájmem půdy zabývalo Národní středisko pro podporu zemědělství (KOWR) a exportem obilí přes Černé moře Národní potravinářská skupina (KGS).
Kołodziejczakovy návrhy přicházejí v době, kdy se Polsko připravuje na možné změny ve vztazích s Ukrajinou, včetně jejího možného vstupu do EU. Viceministr varoval před nekontrolovanými investicemi Ukrajinců v Polsku a jako příklad uvedl případ ukrajinské společnosti, která koupila polskou firmu Kalfrost, propustila zaměstnance a prodala zařízení. „Musíme dělat to, co dělali Němci před vstupem Polska do EU – chránit své zájmy,“ zdůraznil Kołodziejczak.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.