Kubišová, Halík, Kubera... Senát navrhl Pavlovi vyznamenat 100 lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Senát na státní vyznamenání nominoval rekordní stovku kandidátů. Patří mezi ně šestice členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů a jejich sestra Zdena, někdejší vicepremiér Karel Schwarzenberg, disidentka a zpěvačka Marta Kubišová a architektka Eva Jiřičná. Adepty jsou po dnešním senátním souhlasu také někdejší disident, český expremiér a první předseda horní parlamentní komory Petr Pithart, bývalý šéf Senátu Jaroslav Kubera, kněz Tomáš Halík a psychiatr Cyril Höschl.
V minulých desetiletích Senát navrhoval hlavě státu na nejvyšší státní ocenění obvykle tři až čtyři desítky kandidátů. V posledních letech počet adeptů snižoval. Důvodem byly napjaté vztahy s prezidentem Milošem Zemanem. Loni jich doporučil pouze osm včetně členů protinacistické odbojové skupiny Tři králové, což bylo nejméně v historii.
O Halíkovi a Mašínech rozhodovala horní parlamentní komora zvlášť na přání senátorky Daniely Kovářové (nezávislá), která byla proti jejich nominaci. Rovněž prezident Petr Pavel dříve uvedl, že by měl s jejich oceněním problém.
K letošním 96 kandidátům patří také osobnosti, které se zapojily do pomoci Ukrajině v boji proti ruské agresi. Jsou to například spoluzakladatel společnosti Team4Ukraine Jan Heřmánek, Andrej Poleščuk, který mimo jiné o ruské invazi informuje na sociální síti, a hokejista Dominik Hašek, který se angažuje v sankcích vůči ruským a běloruským sportovcům za jejich podíl na agresi.
Mezi kandidáty, které senátoři navrhli, tradičně patří váleční veteráni, vědci včetně zesnulého amerikanisty Josefa Jařaba, astronoma Jiřího Grygara nebo průkopníka internetu v Česku Jana Gruntoráda. Nominováni jsou rovněž bývalý kriminalista Karel Tichý, skladatel Karel Svoboda, dramatik Ladislav Smoček, herci Ivan Trojan, Petr Kostka a Jaroslav Satoranský, publicista Jefim Fištejn, básník a překladatel Jan Zábrana nebo kytarový virtuos Štěpán Rak.
Sněmovna navrhla prezidentovi počátkem června 141 kandidátů včetně Pitharta. Ze členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů nominovala jen Zbyňka Janatu a Ctibora Nováka. Nesouhlasila s tím, aby na seznamu byli také Josef a Ctirad Mašín, Milan Paumer a Václav Švéda. Nominovala naopak matku bratrů Mašínů Zdenu Mašínovou, i jejich stejnojmennou sestru. Ocenit navrhla také strůjce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. Státním vyznamenáním by chtěla Sněmovna ocenit třeba i prvního československého premiéra Karla Kramáře a ministra financí Aloise Rašína.
Navržené osobnosti mohou obdržet dva řády a dvě medaile. Řád bílého lva vyjadřuje ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku. Řád T. G. Masaryka je určen za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity. Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot. Medaile Za zásluhy je určena pro vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily v různých oblastech o stát a obec. Podle zákona jsou dny určené pro předávání vyznamenání 1. leden a 28. říjen.
Schválením seznamu kandidátů první srpnová schůze horní parlamentní komory skončila. K další se senátoři sejdou 23. srpna.