Kokain ve sněmovně: Testování poslanců je blbost, je to předem nachystané, říká Vobořil
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nález zbytků kokainu na sněmovních toaletách vzbudil rozruch. A týden před eurovolbami se stal také nástrojem politického boje mezi opozičními a koaličními poslanci. Oba tábory se vzájemně obviňují a sami se dušují, že s drogami nemají nic společného. Nález ale nepřekvapil národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila, který řekl, že „nejde o žádnou novinku“. Expremiér Andrej Babiš (ANO) ho na to konto nazval „magorem a lobbistou za drogy“. „Je to předvolební podpásovka,“ reagoval pro deník Echo24 Vobořil.
Se zjištěním, že Ochranná služba Policie ČR objevila v lednu 2023 na pánské toaletě v Poslanecké sněmovně stopy kokainu, přišel minulý týden server Seznam Zprávy. Vedení sněmovny o tom prý podle svých slov až do zveřejnění kauzy nemělo ani tušení.
Ke kauze se brzy vyjádřil také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který pro TN.cz zopakoval, že „kokain ve sněmovně není žádná novinka“. Navázal tedy na svá předchozí vyjádření, kdy se droga našla v Evropském parlamentu nebo v německém Bundestagu. Kvůli svému výroku ale sklidil kritiku například od bývalého premiéra Babiše, který Vobořila tituloval jako „magora“ a nazval ho také „lobbistou za drogy“.
Vobořil takové způsoby považuje za papalášské. „Zvažuji, že si nechám vypracovat odborný posudek na to, že nejsem magor. Magor znamená blázen a z úst zákonodárce je to trochu zvláštní vyjádření,“ reagoval pro deník Echo24 v pondělí Vobořil. „Jaký já jsem lobbista za drogy, když 30 let léčím lidi ze závislostí. Všechny moje vyjádření jsou postavené na vědeckých základech,“ dodává protidrogový koordinátor.
„Nebudu popírat to, co jsem říkal už dříve. Netvrdím, že všichni ve sněmovně užívají drogy, ale říkám, že se to děje a dělo a občas se na mě někdo obrátil s žádostí o pomoc. Je to lidské a normální a netvrďme, že se to stát nemůže. Většina to jistě nedělá, většina pije alkohol, což je ale také droga,“ uvedl Vobořil s tím, že v populaci má s kokainem zkušenosti zhruba 3 procenta lidí.
Plošné testování poslanců na drogy, o kterém se po uplynulém víkendu také mluví, považuje za nesmysl. Když už by někdo chtěl zamezit, aby se do prostor sněmovny nosily drogy, existuje podle něj jiná a lepší řešení.
„Testování poslanců je blbost a nedoporučuji ho. Když už, tak jsou lepší řešení. Pokud někdo někdy užil drogy rekreačně, tak za mě to není k řešení. Pokud někdo užívá návykové látky a je jedno jestli kokain nebo alkohol a leze mu to do zaměstnání, tak se to má řešit uvnitř strany. Jestli ale chtějí mermomocí zabránit tomu, aby se drogy nosily do sněmovny, tak existují stírací testy na zbytkové množství drog z rukou jako na letišti, ale ani to nedoporučuji,“ dodává s tím, že to na něj působí jako předem připravená kauza. „Ten příběh, že ochranná služba našla nějaký papírek se stopovým množstvím nějaké látky a šla ho zkontrolovat, se mi zdá jako nesmysl. Rovnou říkám, že je to předem nachystaná kauza a pustili to do médií před volbami.“
Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) k tomu řekla, že je nepřijatelné, že policie neinformovala nikoho z vedení Sněmovny o nálezu kokainu na toaletě dříve. Ředitel kanceláře předsedkyně sněmovny Petr Pelc, kterého podle zjištění MF Dnes spojovala ochranná služba na začátku vyšetřování s nálezem drog na toaletách dolní komory, se v pátek dobrovolně podrobil testu na drogy s negativním výsledkem. Pekarová tím považuje věc za uzavřenou.
Stopy kokainu se v minulosti objevily i v Evropském parlamentu nebo německém Spolkovém sněmu. Reportéři jedné z předních německých televizních stanic odebrali v roce 2005 na toaletách Bundestagu a v dalších veřejných prostorách budov parlamentu 46 vzorků, u 41 z nich byl test na kokain pozitivní.