Největší raketa světa odstartovala. SpaceX ji po čtyřech minutách zničila
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na druhý pokus odstartovala největší raketa historie Super Heavy nesoucí loď Starship. Úspěšně překonala nejnáročnější část letu označovanou termínem Max-Q, kdy na loď působí nejsilněji fyzikální síly. Nepodařilo se však loď Starship úspěšně oddělit od rakety Super Heavy, a tak let opět skončil neúspěchem.
Raketa Super Heavy s lodí Starship startovala z texaského kosmodromu Starbase společnosti Space X v 15:33 SEČ. Úspěšně překonala po 2 minutách nejtěžší část letu tzv. Max -Q. Po čtyřech minutách letu však nedošlo k oddělení prvního a druhého stupně a Space X raketu po neúspěšném manévrování cíleně zničila.
V 15:33 SELČ odstartovala z texaské testovací raketové střelnice Starbase raketa Superheavy/Starship. Cílem je provedení přibližně 85 minut dlouhého transatmosférického letu k základnímu ověření nového kosmického prostředku. Sestava má několik nej. pic.twitter.com/IOMyTbBkXi
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) April 20, 2023
Raketa Super Heavy je druhým stupněm lodě Starship, která by mohla být v budoucnu využívaná k cestám na Měsíc. Na stránkách společnost Space X mluví i o dlouhých cestách do vesmíru, kdy by raketa byla schopná do vesmíru vynést najednou až sto lidí. Space X také uvádí, že by Raketa mohla být využívaná k meziplanetárním cestám. Může však být využívána i na vypouštění satelitů vynášení satelitů či dokonce k transportu nákladu na Zemi. Podle společnosti Space X by raketa byla schopná dovézt náklad do hodiny, kamkoliv na světě.
Liftoff of Starship! pic.twitter.com/4t8mRP37Gp
— SpaceX (@SpaceX) April 20, 2023
Raketa Super Heavy překonává předchozí držitele rekordních raketových čísel Saturn V, který byl použit při misích Apollo a Skylab, v mnoha ohledech. Saturn V dosahoval výšky 110 metrů. Super Heavy společně s lodí Starship dosahuje do výšky rekordních 119 metrů a průměru 9 metrů. Saturn V měl největší tah 31 mega newtonů, Starship je schopná dosáhnout tahu až téměř 75 mega newtonů. K tomu ji pomáhá 33 motorů Raptor. Nosnost Saturnu V byla maximálně 140 tun. I toto číslo Super Heavy, když je schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu 150 tun nákladu, pokud se počítá s jejím návratem na zem a až 250 tun, v případě, že se s jejím návratem nepočítá.
Právě znovupoužitelnost rakety je její největší novum. Dosud minimálně jeden stupeň rakety musel být znovu vyroben. U Rakety Falcon 9 se znovuprožívá pouze první ze dvou stupňů. Raketa Super Heavy by měla být celá znovupoužitelná a procházet před dalším startem pouze rutinní prohlídkou, to by mělo celou obrátku rakety značně urychlit.
Dnešní start rakety společně s lodí Starship měl být první zkouškou rakety s cílem otestovat všechny fáze letu a provést simulované přistání do moře. Raketa by se měla od lodě odpojit a přistát na hladině moře přibližně 8 minut po startu. Loď Starship by poté, měla během letu v atmosféře provést jeden neúplný oblet Země a přistát na hladině oceánu poblíž Havaje. Při tomto prvním startu se tak nepočítá s dosažením oběžné dráhy. Také se nepočítá se znovupoužitím lodě ani rakety.