Nájem přes 130 tisíc a zboží jim vybral ministr. Nový „státní“ obchod je solidní hříčka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Velkou pozornost vzbudilo středeční otevření nové prodejny s regionálními potravinami v centru Prahy u Václavského náměstí, které inicioval přímo ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Načasováním se totiž strefilo přesně do doby, kdy stát kromě podpory produktů z regionů také nakupuje sítě čerpacích stanic či energetické firmy a vede diskuze o zestátnění skupiny ČEZ. Vyrojily se tak otázky ohledně toho, jak konkrétně úřady české potraviny podporují.
Provozovat bude obchod soukromý subjekt. „Obchod neprovozuje stát, ale farma SOHORS s.r.o. A ano, inicioval jsem ho já a vytvořil pro něj prostory v budově ministerstva zemědělství v centru Prahy (pronájem). A důvod: Podpořit regionální produkty z celé České republiky. To chci!“ nechal se slyšet Výborný.
Kvalitní potraviny od regionálních výrobců z celé republiky najdou nově zákazníci přímo v centru Prahy. Kousek od Václavského nám. dnes otevřela prodejna Naše síťovka, s nabídkou vždy nejméně 80 % produktů se značkami kvality. Chceme tím pomoci s propagací 🇨🇿 potravin 🍎🧀🥛🥕 pic.twitter.com/tsFu1eCdwl
— Marek Výborný (@MarekVyborny) February 14, 2024
Prodejna Naše síťovka s regionálními potravinami sídlí ve Štěpánské ulici poblíž Václavského náměstí v Praze. Obchod nabízí potraviny od držitelů ocenění Regionální potravina, BIO produkty ekologického zemědělství nebo produkty se značkou KLASA.
Jak je to s nájmem? Ten platí společnost Výstaviště České Budějovice. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého bylo nájemné stanoveno na základě znaleckého posudku zadaného resortem. A to ve výši 136 563 korun měsíčně.
„Primárně Ministerstvo zemědělství oslovilo Výstaviště České Budějovice a.s., zda by se nechtělo projektu účastnit. Výstaviště nabídku přivítalo, protože v projektu vidělo ideální možnost začlenit provoz prodejny do svého projektu CZECH FOOD. Z pohledu Výstaviště jde o skvělou možnost podpořit zájem vystavovatelů o účast na veletrhu CZECH FOOD EXPO tím, že nabídne možnost další prezentace potenciálních vystavovatelů v prodejně NAŠE SÍŤOVKA. A protože Výstaviště nemá zkušenosti s vedením farmářských prodejen, a i vzhledem k lokalizaci prodejny v Praze, vybralo si jako partnera společnost SOHORS,“ sdělil deníku Echo24 Bílý.
Zákazníci si podle ministerstva zemědělství budou moci v obchodě vybrat například regionální sýry, ovoce a zeleninu, mléčné, cukrářské i masné výrobky, oleje nebo rybí speciality. Podle předpokladu bude asi 80 procent sortimentu se značkami kvality, 20 procent budou ostatní farmářské a sezónní produkty od lokálních dodavatelů, uvádí ministerstvo.
O tom přitom rozhodl stát. „S myšlenkou vytvoření prodejny s regionálními potravinami přišel pan ministr, upřesnění jejich
zastoupení bylo věcí následné dohody mezi panem ministrem a vedením Výstaviště České Budějovice, a to tak, aby zapadalo do celkového konceptu projektu CZECH FOOD,“ vysvětluje mluvčí. Výstaviště České Budějovice přitom vlastní PGRLF, což je akciová společnost, kterou zase provozuje ministerstvo zemědělství.
Co má stát dělat?
Mnohým se takový přístup ale nelíbí. „Po státním pivu, benzínkách, cukrárně, hotelech, benzínkách, atd., atd., je tu konečně i státní samoobsluha. Kdo jiný než daňový poplatník by si mohl dovolit nájem u Václaváku. Kdo jiný by měl krmit tamní turisty než stát. Dobrá zpráva je, že už moc nezbývá, co stát nedělá,“ rozčiloval se například na sociálních sítích ekonom Petr Bartoň. Další uživatelé roli státu také kritizovali.
V minulých týdnech se hojně diskutovalo o tom, jaká je role státu, a to především poté, co státem vlastněný podnik Čepro koupil od podnikatele Jiřího Zoubka síť čerpacích stanic Robin Oil, celkem tak získal 75 benzinových pump. Mnozí to kritizovali, mezi jinými například exministr financí Miroslav Kalousek.
Po státním pivu, benzínkách, cukrárně, hotelech, benzínkách, atd., atd., je tu končně i -
— Petr Bartoň (@petr_barton) February 14, 2024
Státní samoobsluha.
Kdo jiný než daňový poplatník by si mohl dovolit nájem u Václaváku. Kdfo jiný by měl krmit tamní turisty než stát.
Dobrá zpráva je, že už moc nezbývá, co stát nedělá. pic.twitter.com/1wo4Vz17bx
„Jako pravicového voliče mě dokonce pobuřuje. Trvám na tom, že stát si pořídil majetek, který k výkonu své funkce nepotřebuje. (...) Pumpy nejsou kritická infrastruktura,“ zlobil se Kalousek.
Ministr financí Zbyněk Stanjura reagoval tím, že Kalousek v minulosti stát připravil o více než jednu dividendu, a že nákup pokládá za důležitý. „Myslím, že jen čas ukáže, jak výhodné to bylo,“ řekl Stanjura.
Stát tak podle něj učinil i z bezpečnostních důvodů, benzinové pumpy Čepra využívá při krizích integrovaný záchranný systém a armáda. „Bude více míst, kde tuto funkci pro integrovaný záchranný systém a armádu lze využít,“ uvedl. Důvody koupě firmy Robin Oil jsou podle ministra ale také zejména ekonomické, kdy návratnost investice se předpokládá podle něho kolem devíti let.
Dříve stát také odkoupil několik energetických firem a dlouhodobě se diskutuje o možném vyvlastnění minoritních akcionářů skupiny ČEZ.