FAÚ loni zajistil skoro čtyři miliardy z „podezřelých transakcí“, meziročně dvakrát více
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Finanční analytický úřad (FAÚ) loni zajistil 3,84 miliardy korun z podvodných transakcí. Proti roku 2022 to byl nárůst o 47 procent. Zároveň úřad loni obdržel rekordních 7114 podnětů na prošetření podezřelých transakcí, meziročně se jejich počet zvýšil o 16 procent. Na základě svého prověřování FAÚ podal 995 trestních oznámení, z toho u 751 zároveň zablokoval peníze. Vyplývá to z výroční zprávy úřadu, kterou zveřejnilo ministerstvo financí.
„Největší podíl oznámení podezřelých obchodů se vztahoval k různým formám podvodných jednání v kyberprostoru a návazného praní peněz,“ uvedl FAÚ. Podle úřadu také loni rostl počet případů podvodného jednání zaměstnaneckých agentur s následným praním peněz. FAÚ se také zabýval porušováním sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině a podvody spojenými s příslibem dodávek vojenského materiálu na Ukrajinu.
Kontrola dodržování sankcí proti Rusku hrála významnou roli v loňské činnosti FAÚ. Kromě zmrazení prostředků sankcionovaných subjektů se úřad věnoval i rozkrývání podezřelých obchodů, za kterými zpravidla stály firmy se zahraničními vlastníky. Prověřování FAÚ obvykle ukončil podáním trestního oznámení či poskytnutím informací zahraničním partnerům. Úřad vedl také řízení o povolení výjimky ze sankčního režimu, týkala se zpravidla sektoru farmacie a energetiky.
Úřad loni uložil pět pokut kvůli porušení zákona proti praní špinavých peněz (AML zákon) a zákona o provádění mezinárodních sankcí. Celková výše uložených pokut byla 970.000 korun. Proti předchozím třem letům se počet pokut i jejich výše snížily.
FAÚ plní funkci finanční zpravodajské jednotky pro Českou republiku. Úřad má přístup do všech účtů a asistuje při vyšetřování prakticky všech významných hospodářských kauz. Do konce roku 2016 působil jako součást ministerstva financí. Od ledna 2017 je samostatným správním úřadem. Skutečné výdaje úřadu byly loni 96,85 milionu korun.