Gazprom žaluje český NET4GAS, kterému sám dluží. „Nejlepší obranou je útok“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bizarní žalobu podal ruský plynárenský gigant Gazprom na českého provozovatele plynového potrubí NET4GAS u rozhodčího soudu v Petrohradě. Exportní divize ruského podniku žaluje tuzemského provozovatele plynovodů, kterého loni koupil český stát skrze společnost ČEPS, kterou vlastní ministerstvo průmyslu a obchodu. Oba státní podniky jsou přitom už přes rok ve sporu kvůli tomu, že Gazprom českému provozovateli neuhradil pronájem plynovodů, píše agentura Bloomberg. "Gazprom kontruje v duchu, že nejlepší obranou je útok," domnívá se ekonom Lukáš Kovanda.
Ruská plynárenská společnost si od NET4GAS pronajala plynové potrubí, ale už od koncem roku 2022 přestala platit za pronájem. Poté na začátku roku 2023 uvedla česká společnost, že Gazprom přestal posílat měsíční platby za využívání plynárenské přepravní soustavy a NET4GAS šel proti němu do arbitráže.
Český provozovatel plynovodů také tehdy oznámil, že jednání s ruskou společností byla neúspěšná a že se proti ní rozhodl zahájit arbitráž. Soudní žalobu na NET4GAS potvrdila také ruská státní agentura TASS.
Další vývoj nastal letos. Žaloba byla podána 2. února 2024 bez dalších podrobností. "Exportní divize ruského Gazpromu podala žalobu na českého provozovatele plynovodů NET4GAS u rozhodčího soudu v Petrohradě v Leningradské oblasti," napsala agentura Bloomberg.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda se domnívá, že žaloba ze strany ruské firmy je forma ofenzívy. "Gazprom zřejmě nyní kontruje v duchu motta, že nejlepší obranou je útok," napsal ekonom na sociální síti X.
Rusko žaluje Česko. U petrohradského rozhodčího soudu. Tedy přesněji, exportní divize ruského státem ovládaného plynárenského podniku Gazprom žaluje českého provozovatele plynovodů NET4GAS. Toho loni koupil český stát prostřednictvím společnosti ČEPS, jejímž majitelem je… pic.twitter.com/ftE6p9vHmL
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) February 5, 2024
Rusové si české potrubí pronajali kvůli tomu, aby mohli dodávat plyn z plynovodu Nord Stream ze severního Německa do Rakouska, Itálie a na Slovensko. Krátce poté ale došlo k fatální a dosud nevyjasněné explozi jak na Nord Streamu, tak na sesterském plynovodu Nord Stream 2. "Tato potrubí vedla či měla vést plyn z Ruska přímo na sever Německa, avšak po explozích, při nichž došlo k jejich těžkému poškození, nyní plyn vést nemohou, i kdyby to bylo politicky průchodné," doplnil Kovanda.
Zpráva přichází sotva měsíc poté, co proti Gazpromu vyrukovala polostátní energetická skupina ČEZ s ostrou fází arbitráže. Energetický gigant zahájil na konci prosince spor s ruským Gazpromem, od kterého žádá za krácení dodávek plynu náhradu škody za více než miliardu korun. Tříčlennému arbitrážnímu tribunálu se sídlem v Ženevě, který se uplatňovaným nárokem začal zabývat, zaslala česká firma své odůvodnění žaloby včetně znaleckých posudků.
Na začátku prosince dokončil státní podnik ČEPS nákup a převzetí společnosti NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Za zadluženou společnost státní firma, kterou vlastní ministerstvo obchodu a průmyslu, zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.