Izraelská opozice nabízí premiérovi, že podrží vládu, když schválí dohodu o Gaze
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanci největší izraelské opoziční strany podpoří v parlamentu vládu premiéra Benjamina Netanjahua, pokud v případě uzavření dohody s palestinským teroristickým hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích opustí vládní koalici krajně pravicové strany. Lídři nacionalistů předsedovi vlády tímto krokem opakovaně hrozí pro případ, že válka skončí ještě před zničením Hamásu a osvobozením všech rukojmích. S odvoláním na vyjádření Jaira Lapida, předsedy středového uskupení Ješ Atid, o tom informovala agentura Reuters.
Netanjahu v minulých dnech pověřil své vyjednavače pod vedením šéfů tajných služeb, aby obnovili rokování o podmínkách možné dohody s Hamásem o příměří ve válce, která pokračuje již desátým měsícem. Současně však v neděli vydal prohlášení, v němž stanovil některé nepřekročitelné body pro jednání včetně záruky, že jakákoli dohoda umožní Izraeli vrátit se k bojům a naplnit válečné cíle vlády, mezi něž patří zejména úplná likvidace Hamásu v Pásmu Gazy. USA a EU považují Hamás za teroristickou organizaci.
Lapid na schůzi svého poslaneckého klubu řekl: "Dohoda o (propuštění) rukojmích je na stole. Není pravda, že Netanjahu musí volit mezi touto dohodou a udržením se ve funkci premiéra... Ať tu dohodu uzavře. Slíbil jsem mu záchrannou síť a tento slib dodržím," prohlásil s odkazem na scénář, že Netanjahuovi koaliční partneři odejdou z vlády, pokud budou při schvalování dohody přehlasováni.
Ačkoli toto rozhodnutí nebylo snadné, neboť Netanjahu je podle Lapida špatný premiér, jenž nese velký díl viny za dopuštění masakru ze 7. října, "nejdůležitější věcí je nyní přivést rukojmí domů", dodal lídr opozice.
Ministr financí Becalel Smotrič před schůzí poslaneckého klubu své strany Náboženský sionismus novinářům řekl, že dohoda o příměří, o níž se v současné době jedná, by znamenala pro Izrael porážku a ponížení a on se na ní odmítá jakkoli podílet.
Náboženský sionismus má spolu s další stranou Židovská síla (Ocma Jehudit) ministra pro národní bezpečnost Itamara Ben Gvira v parlamentu dohromady 13 poslanců, zatímco Lapidova Ješ Atid (Budoucnost existuje) drží ve 120členném Knesetu 24 křesel.
Válku v Pásmu Gazy podnítil teroristický útok Hamásu, při němž jeho bojovníci a další radikální islamisté loni 7. října pozabíjeli v izraelském pohraničí téměř 1200 lidí a dalších asi 250 odvlekli jako rukojmí do Gazy. Přes stovku z nich propustili během dosud jediného příměří na konci listopadu výměnou za palestinské vězně. Podle údajů palestinských úřadů, které ovládá Hamás, zemřelo od října v bojích v Pásmu Gazy nejméně 38.193 Palestinců a 87.900 dalších utrpělo zranění. Bilance obětí nerozlišuje mezi ozbrojenci Hamásu a civilisty, kterých je však většina.