SLOVENSKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY

Do slovenských voleb vstoupil Igor Matovič. Prezidentem ale nebude

SLOVENSKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY
Do slovenských voleb vstoupil Igor Matovič. Prezidentem ale nebude

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do slovenských prezidentských voleb vstoupilo další velké jméno posledních let – expremiér a předseda hnutí Slovensko (bývalé hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti OLaNO) Igor Matovič. Oznámil to ve středu na tiskové konferenci. Čelit bude mimo jiné současnému šéfovi parlamentu, populárnímu Peterovi Pellegrinimu či bývalému ministru zahraničí své vlády Ivanu Korčokovi. Podle slovenských politologů, které oslovilo Echo24, Matovič volby výrazně ovlivní.

Matovič kandiduje na základě podpisů poslanců, kteří jeho kandidaturu podpořili. Sám Matovič nicméně uvedl, že nevěří v úspěch své kandidatury. „Nemusíte se bát, že před sebou vidíte prezidenta,“ řekl Matovič v úvodu tiskové konference. „Tato předvolební kampaň si však zaslouží dávku pravdy, a to jsem připravený učinit,“ dodal s tím, že chce držet záda demokratickému kandidátovi, za kterého označil exministra zahraničí Ivana Korčoka.

Situace před slovenskými volbami je mimořádně složitá, neboť hlavním favoritem je zmíněný Peter Pellegrini ze strany Hlas-SD, který má podporu premiéra Roberta Fica (Směr-SD). Proti němu jde ale šéf koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko.

Politolog z Ekonomické univerzity v Bratislavě Radoslav Kováčík pro Echo24 řekl, že Matovičova kandidatura nebude mít na Korčoka přímý vliv. „Matovič bude mít jiné oběti – Petera Pellegriniho a Andreje Danka. Na ně bude útočný, protože reprezentují jiné názorové spektrum. Jestli Matovič definuje sebe samého jako protikorupčního bojovníka, tak Korčok určitě nebude jeho úhlavní nepřítel,“ poukázal Kováčík s tím, že to ale neznamená, že bude Matovič Korčoka šetřit.

„Igor Matovič nebývá milosrdný k nikomu. Spíš si myslím, že ale jeho kandidatura pomůže Peteru Pellegrinimu. Matovič totiž bude útočit primárně na šéfa Hlasu. Ale protože je Matovič mimořádné neoblíbený a nedůvěryhodný politik, můžou se jeho útoky na politické oponenty obrátit proti němu,“ dodal Kováčík. „Přítomnost Matoviče navíc může probudit spícího voliče, který měl vůči bývalému premiérovi pifku a doteď nebyl pevně rozhodnutý. Matovičova ofenziva může více pomoci jeho protikandidátům,“ míní expert.

Podle politologa a prezidenta slovenského Institutu pro veřejné otázky Grigorije Mesežnikova je Matovič skutečně mimořádně nedůvěryhodný. „Jeho záměrem rozhodně není vstoupit do toho souboje, on to sám uznává. Vypadá to tak, že on po těch volbách vypadl ze společných opozičních akcí, že potenciální partneři pro opoziční spolupráci se ho straní, nezvou ho. Podobně i média ho neradi zvou, pozvou vždy raději na rozhovory jiné zástupce bývalého OLaNO,“ poukázal pro Echo24 Mesežnikov.

„Jeho cílem je tedy podle mě se zviditelnit. Mluví ale zároveň o tom, že chce pomoci demokratickému kandidátu Korčokovi. Nevylučuji, že jeho vstup do kampaně může část voličů od Korčoka odvrátit v prvním kole. Ale podle průzkumů voliči OLaNO podporují Korčoka, takže si myslím, že v případném druhém kole se tito lidé přikloní ke Korčokovi,“ dodal Mesežnikov s tím, že v této souvislosti je nutné zmínit dalšího demokratického kandidáta – konzervativního historika Patrika Dubovského.

Větší problém má Pellegrini s Dankem

Kandidatura Matoviče a Dubovského může způsobit, že opticky bude rozdíl v prvním kole mezi Korčokem a Pellegrinim větší než nyní. V současnosti je rozdíl mezi oběma favority rozdíl zhruba jeden až dva procentní body. „Takže se může stát, že Pellegrini bude mít 40 a Korčok třeba 34 procent,“ míní Mesežnikov. Že by Matovičova kandidatura mohla přelít některé nerozhodnuté voliče na Pellegriniho stranu, považuje politolog za nepravděpodobné.

„Muselo by se jednat o opravdu neinformovaného voliče, protože Matovič opravdu nemá žádnou šanci stát se prezidentem. Mohlo by se stát, že si lidé řeknou, že Korčok má Matovičovu podporu, tak ho proto nebudou volit. Ale spíše si myslím, že to nehrozí. V případě Dubovského je to trochu jiné. Ten může oslovit některé křesťanské voliče, kteří by třeba v prvním kole Korčoka nevolili a ve druhém ho ale volit budou,“ poukázal Mesežnikov.

Horší problém má se svou konkurenci na druhé straně Peter Pellegrini v osobě Andreje Danka. „Danko se snaží oslovit nacionalistický a homofobní elektorát a hlavně on Pellegriniho nepodporuje, na rozdíl od toho Matoviče, který uznává, že jeho úlohou je pomoci Korčokovi,“ míní Mesežnikov a připomíná, že Dankův narativ je silně proti Pellegrinimu.

„Danko nechce, aby Pellegrini byl prezidentem. Myslím si, že své voliče nevyzve, aby ve druhém kole volili Pellegriniho. Je tam řada radikálních voličů, kteří budou mít s touto volbou problém. Ale zase Pellegriniho podporují dvě silné strany s preferencemi dohromady zhruba 40 procent,“ připomněl politolog s tím, že pro Korčoka jako nestranického kandidáta bude větší problém oslovit všechny voliče například Progresivního Slovenska, KDH dalších opozičních subjektů.

Jan Křovák