Witkoff má požadovat, aby Rusko upustilo od demilitarizace Ukrajiny, tvrdí Bloomberg
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy budou v rámci mírových jednání požadovat, aby Rusko uznalo právo Ukrajiny na vlastní armádu a obranný průmysl. Informaci přinesla agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje. Tento požadavek by představoval zásadní změnu v dosavadní dynamice vyjednávání a přímo narazí na jeden z hlavních cílů Moskvy, kterým je právě demilitarizace Ukrajiny.
Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff má o otázce armády i obranného průmyslu jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na setkání plánovaném na pátek. Půjde už o jeho čtvrtou cestu do Ruska od chvíle, kdy se Donald Trump vrátil do Bílého domu. Cílem setkání má být diskuse o podmínkách příměří.
Podle novinářů jde zároveň o známku, že administrativa prezidenta Trumpa hledá určité ústupky, přestože byla v minulosti obviňována z přílišné vstřícnosti vůči Moskvě. Kritika zaznívala zejména kvůli požadavkům, aby se Ukrajina vzdala svého cíle vstoupit do NATO. V současnosti však Donald Trump sám vyslovil nesouhlas s nedávnými ruskými útoky.
Podle informací serveru Axios Spojené státy údajně nabídly Rusku kompromisní návrh, který zahrnuje „de facto“ uznání ruské okupace částí Luhanské, Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti. Součástí nabídky je také příslib, že se Ukrajina nestane členem NATO, i když by jí mělo být umožněno připojit se k Evropské unii. Návrh dále počítá se zrušením sankcí uvalených na Rusko od roku 2014 a rozšířením hospodářské spolupráce mezi Spojenými státy a Ruskou federací, zejména v oblastech energetiky a průmyslu.
Viceprezident USA J. D. Vance ve středečním prohlášení zopakoval, že Spojené státy se z mírových jednání stáhnou, pokud obě strany nebudou ochotny přistoupit na územní ústupky. To by znamenalo, že Kyjev i Moskva by musely akceptovat ztrátu části území, které skutečně nebo formálně aktuálně ovládají. Jednání probíhají v napjaté atmosféře, kdy se připravuje možný summit mezi Trumpem a Putinem. Média zmiňují i zákulisní tlak některých amerických politiků například ministra zahraničí Marca Rubia, který zrušil poslední jednání v Londýně kvůli neústupnosti Ukrajiny.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.