Nabídka brigád se propadá i o desítky procent. „Brigádníci končí na úřadech práce“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S příchozím obdobím sezónních prací a letních brigád se ukazuje i očekávaný dopad vládních kroků. Změny v zákoníku práce i konsolidačním balíčku firmám výrazně prodražily najímání lidí na flexibilní úvazky a už od konce jara se i kvůli tomu nabídka přivýdělků v některých krajích propadala klidně i o vysoké desítky procent.
Nezaměstnanost v Česku v červnu stagnovala na květnových 3,6 procenta a výhledově má začít naopak růst. Kromě nepřesvědčivého výkonu ekonomiky či nejistoty ohledně dalšího ekonomického vývoje zmiňují experti i očekávané dopady zdražování pracovní síly. Vliv vládních opatření je tak částečně vidět například v Královéhradeckém kraji, jak zmínil ředitel krajského Úřadu práce Martin Horák.
„Červnová stagnace míry nezaměstnanosti je za očekáváním části analytiků, kteří předpokládali další pokles na 3,5 procenta. Za stagnaci může i letošní legislativní zpřísnění podmínek zaměstnávání takzvaných dohodářů. To z hlediska zaměstnavatele prodražuje zaměstnávání ,na dohodu‘, například kvůli nárůstu administrativních nákladů. Je tedy také nákladnější zaměstnat brigádníka, pročež poptávka po nich klesá. Více lidí, kteří by jinak brali letní brigádu, například čerstvých absolventů, se tak hlásí na úřadech práce, což už v červnu přispělo právě jen k oné stagnaci míry nezaměstnanosti, namísto jejího dalšího poklesu,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Nižší zájem a to i o desítky procent se v některých krajích projevoval už od jarních měsíců. Jak ukázal nedávný průzkum personální agentury Předvýběr.cz, více než pětina firem se rozhodla své nabídky brigád letos omezit. Dominantním důvodem pro omezení poptávky je pak podle průzkumu právě nová pracovní legislativa, která vedla k omezení v padesáti procentech případů.
„Už v květnu či červnu hlásily příslušné pracovní portály třeba i meziročně o desítky procent nižší poptávku po brigádnících, neboť zaměstnavatelé se rozhodli letos obejít bez nich a pracovní náplň pokrýt přes léto kmenovými zaměstnanci, například díky důsledněji rozvrženého plánu letních dovolených těchto zaměstnanců. V červenci je proto také třeba počítat s nárůstem míry nezaměstnanosti na 3,7 procenta, což bude nejvyšší červencová míra nezaměstnanosti od roku 2021. Do konce letošního roku se pak míra nezaměstnanosti vyšplhá až na rovná čtyři procenta,“ dodal Lukáš Kovanda.
Nové legislativní podmínky letos zavádějí přísnější požadavky na evidenci směn a nárok na dovolenou nebo její vyplacení. Změny přinášejí firmám vyšší administrativní zátěž, což podle personalistů vede k tomu, že brigádníky najímají pouze v nezbytných případech. Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i další změny. Patří k nim například povinné rozvrhování a evidence směn, poskytnutí volna při překážkách na straně zaměstnance a povinné příplatky za směnnost provozu.
S červencem pak pro podnikatele přišla na řadu ještě další nálož administrativy. Zaměstnavatelé musí začít evidovat všechny své pracovníky na dohodu o provedení práce a jejich příjmy hlásit kvůli odvodům sociální správě. Zaměstnavatelé dosud hlásili sociální správě jen ty dohodáře s výdělkem přes 10 000 korun za měsíc, kteří musí platit sociální pojištění.