USA uvalily sankce na šéfa srbské tajné služby, viní ho z napomáhání Rusku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy dnes uvalily sankce na šéfa srbské tajné služby BIA Aleksandara Vulina, kterého viní, že napomáhal Moskvě v jejích škodlivých aktivitách. Podle USA má Vulin také vazby na obchodníka se zbraněmi a drogový gang. Vulin, srbská vláda ani BIA agentuře Reuters dosud neposkytli komentář. Veškerý Vulinův majetek a podíly na majetku ve Spojených státech nebo v držení či pod kontrolou amerických státních příslušníků budou podle amerického ministerstva financí zablokovány a musí být nahlášeny sankčnímu orgánu OFAC.
V prohlášení ministerstva financí se uvádí, že Vulin, který je blízkým spojencem srbského prezidenta Aleksandara Vučiče, byl zapleten do „nezákonných činností s narkotiky“ a že podpořil „zhoubný vliv Ruska“. „Využíval svých veřejných funkcí k podpoře Ruska, čímž usnadňoval jeho zhoubné aktivity, které zhoršují bezpečnost a stabilitu západního Balkánu, a poskytoval Rusku platformu k dalšímu posilování jeho vlivu v regionu,“ uvádí se v prohlášení.
Vulin je prvním vysokým srbským představitelem, na kterého USA uvalily sankce od roku 2017, kdy se Vučić ujal prezidentského úřadu. Oznámené americké sankce se nevztahují na srbskou tajnou službu ani ministerstva, na nichž Vulin působil.
Vulin v minulosti navštívil Rusko a setkal se s šéfy jeho zpravodajských služeb, naposledy v květnu, kdy se tam zúčastnil bezpečnostní konference. V lednu podala skupina srbských a proukrajinských aktivistů trestní oznámení na ruskou žoldnéřskou Wagnerovu (v ruském přepisu Vagnerovu) skupinu a její příznivce, včetně Vulina, a obvinila je z verbování Srbů do boje proti Ukrajině.
Bělehradský deník Nova loni citoval ruského opozičního politika Vladimira Kara-Murzu, který uvedl, že on a členové ruské opozice byli v roce 2021 během setkání v Bělehradě odposloucháváni a že Vulin předal Moskvě přepisy rozhovorů.
ulin také podle OFAC udržoval „vzájemně výhodné vztahy se srbským obchodníkem se zbraněmi Slobodanem Těšičem, který je na sankčním seznamu USA“, a pomáhal mu zajišťovat, aby se jeho nelegální dodávky zbraní mohly pohybovat přes srbské hranice.
Ačkoli Bělehrad ruskou invazi na Ukrajinu opakovaně odsoudil, dosud se k západním sankcím proti Rusku nepřipojil.