„Signál, že integrace nefunguje.“ Česko reaguje na terorismus v Magdeburku, Babiš cítí hněv
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Teroristický útok v Magdeburku nenechává klidnými ani české politiky. Ti ve svých vyjádřeních nejdou daleko pro ostrá slova. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) například uvedl, že se útok je ukázkou toho, že integrace uprchlíků z islámských zemí nefunguje. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) kromě lítosti uvedl, že cítí také hněv. Premiér Petr Fiala (ODS) označil útok za „brutální terorismus“.
„Důrazně odsuzuji brutální teroristický útok na vánočním trhu v německém Magdeburgu. Moje myšlenky jsou v tuto chvíli s rodinami a blízkými obětí,“ uvedl na síti X premiér Fiala. I další členové vlády útok ostře odsuzují. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) označil čin za zbabělý a uvedl, že u nás bezprostřední riziko nehrozí. „Policie situaci sleduje, během adventních trhů v Česku platí zvýšená bezpečnostní opatření: vyšší počet policistů na místech s větší koncentrací lidí, policisté jsou vybavení balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi,“ řekl Rakušan.
Někteří politici však zachází ještě dál. „Je to signál, že ta integrace se nedaří. Někdy to jsou frustrovaní žadatelé o azyl, jindy jsou to členové prostě islamistické galerky, ale tady slyšíme, zatím musí asi počkat na ty podrobnější informace, ale mluví se o tom, že to je lékař, který působil v Německu nějakých 15 let, tak co tam je společný jmenovatel? No Alláhu Akbar. A myslím si, pro nás tady jako ta pozitivní zpráva je, že u nás je tohle to riziko významně nižší, není nižší v případě nějakých šílenců a psychiatrických případů,“ uvedl ve vysílání CNN Prima News europoslanec Alexandr Vondra (ODS).
„To se může stát vždycky a kdekoliv, ale tady tenhle ten model je samozřejmě odezvou toho naivního příběhu o multikulti soužití s neřízenou migrací v Evropě,“ řekl Vondra.
Další europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) řekl. že chce „nulovou toleranci islamistů a nelegální migrace“. „Protože chci tu žit v bezpečí,“ uvedl Zdechovský a připomněl celou řadu dřívějších útoků, jako byl ten na klub Bataclan v Paříži či bombový útok na koncertě Arianny Grande v Manchesteru.
Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval k důslednější ochraně hranic. „Zprávy z Magdeburku jsou děsivé. Asi všichni myslíme na oběti a jejich blízké, soucítíme s nimi a přemýšlíme, jak takovým situacím zabránit. Nebezpečí nebude nikdy nulové. Můžeme ho snížit tím, že budeme důslednější, opatrnější a v bezpečnostních opatřeních ještě náročnější,“ řekl Vystrčil.
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) označil zprávy z Magdeburku za strašné. „Je mi to to strašně líto a zároveň cítím hněv. Nic na světě nedokáže ospravedlnit takový barbarský čin. Vyjadřuji nejhlubší soustrast pozůstalým a celému Německu,“ uvedl Babiš na X.
Šéf SPD Tomio Okamura na X uvedl, že podobné útoky se dají čekat i nadále „Je mi líto obětí teroristického činu v německém Magdeburku. Bohužel nebude pod vedením současných vládnoucích politiků v Evropě posledním… Řešením bezpečnosti České republiky musí být nulová tolerance jakékoli nelegální imigrace, okamžité ukončení pobytu všem cizincům, kteří u nás spáchají trestný čin, zákaz propagace islámu, staveb mešit a zahalování v ČR, revize všech povolení k pobytu cizinců v ČR a návrat ukrajinských uprchlíků zpět na Ukrajinu. Tato naše řešení chceme realizovat v příští vládě,“ uvedl Okamura.
Europoslanec Ondřej Dostál řekl, že vnitřní bezpečnost začíná být vážný problém už i v naší části Evropy. Debatu o potřebě řešení nelze nadále nálepkovat jako populismus či pravicový extremismus,“ uvedl Dostál.