Britští labouristé navazují na migrační politiku konzervativců a inspirují se Meloniovou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Labouristická vláda v čele s Keirem Starmerem plánuje zavést sérii finančních dohod se státy s vysokou imigrací do Velké Británie podobně jako v minulosti italská premiérka Giorgia Meloniová. Tyto dohody by měly zahrnovat jak finanční tak materiální podporu partnerským zemím, aby efektivněji zastavily migraci u sebe doma. Inspiraci čerpají nejen z Meloniové, ale také z přístupu, který iniciovaly předchozí konzervativní vlády. Informují například The Times.
Ministryně vnitra Yvette Cooperová zahájila jednání s několika vládami, včetně Turecka, Vietnamu a dokonce s autonomními oblastmi mezinárodně neuznávaného Kurdistánu a plánuje uzavřít konkrétní dohody ještě do konce roku. Kurdistán je podle britských zdrojů klíčovým regionem, odkud pochází významná část převaděčských gangů.
V září se Keir Starmer setkal s Giorgiou Meloniovou v Římě, kde ocenil její preventivní opatření v severní Africe. Itálie díky finančním dohodám s Tuniskem a Libyí zaznamenala pokles počtu migrantů o více než 60 %. Podobný přístup chce Labouristická strana aplikovat i v Británii – nabízet ekonomické pobídky a zároveň podporovat bezpečnostní opatření, aby lidé neodcházeli ze svých zemí.
Labouristé navazují na některé kroky konzervativců, včetně dohody s Albánií o návratu migrantů či spolupráce s Vietnamem, kde se obnovuje kampaň na sociálních sítích zaměřená na odrazování migrantů. Na sociálních sítích ve Vietnamu se díky této kampani, kterou zahájili konzervativci, objevují krátká videa neúspěšných žadatelů o azyl z Vietnamu ve vietnamštině. Labouristé chtějí domluvit její prodloužení. Právě z Vietnamu letos přichází do Velké Británie rekordní množství migrantů na člunech přes Lamanšský průliv.
Labouristická vláda také zintenzivnila návraty neúspěšných žadatelů o azyl. Od července bylo realizováno přes 25 speciálních letů, včetně historicky největšího návratového letu do Nigérie a Ghany a prvního charterového letu do Východního Timoru. Celkem tak letos Velkou Británii opustilo přes 600 migrantů.
Snaha omezit migraci přichází paradoxně poté, co nová vláda krátce po nástupu k moci oznámila zrušení takzvaného Plánu Rwanda, kde konzervativní vláda zaplatila místním úřadům a hotelům za ubytovávání žadatelů o azyl v Británii, než se o něm rozhodnou britské úřady. Tento plán narazil na odpor soudů a nepodařilo se ho efektivně uvést do chodu.
Podle vládních statistik bylo mezi příchozími na malých lodích do Spojeného království do června tohoto roku nejvíce Afghánců - 5 730 (18 %), Íránců - 3 844 (13 %), Vietnamců - 3 031 (10 %), Turků - 2 925 (10 %) a Syřanů - 2 849 (9 %). Do listopadu přišlo přes Lamanšský průliv více jak 32 000 migrantů, za celý loňský rok to přitom bylo 29 000 migrantů.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.