Rámus na radnici. Piráti v Praze nechtějí pustit Pospíšila na mateřskou, hraje se o další post
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražský magistrát je v posledních dnech na nohou. Odchod náměstka primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09), který se chce kvůli narození dcery Medy stáhnout z městské rady, se změnil v politické přetlačování. Koaliční Piráti si totiž kladou podmínky, bez jejichž splnění nehodlají výměnu radního schválit. Ve hře je, zdá se, i vedení městské společnosti Pražské služby, kde jde o personální výměnu, kterou prosazuje pirátská náměstkyně Jana Komrsková.
Odchod Pospíšila měl být podle koaličních partnerů jen formální otázkou. Místo toho se změnil v přetahovanou, která může ochromit chod rady hlavního města. Piráti žádají nejen schválení náhradníka Tomáše Slabihoudka, ale také změnu koaliční smlouvy, která výslovně uvádí jména jednotlivých radních. Její změnu přitom musí odhlasovat členská základna pražských Pirátů a jejich hlasy jsou klíčové pro udržení koaliční většiny.
„Volba nového člena rady je samostatnou záležitostí, která vyžaduje úpravu koaliční smlouvy,“ vysvětluje předseda pirátského zastupitelského klubu Daniel Mazur. Podle něj Piráti nikoho nevydírají, ale pouze trvají na naplnění závazků, které si koalice sama uložila. „My koaliční smlouvu považujeme za závazek, ne cár papíru.“
Jiří Pospíšil kritizoval postoj Pirátů jako politicky vypočítavý. „Myslím si, že tohle pirátské politikaření je nedůstojné a není pro něj v dnešní době místo,“ uvedl na síti X. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) Piráti zbytečně zadržují výměnu, která je „v souladu s koaliční smlouvou i dobrými mravy politické spolupráce“.
Pravý souboj o Pražské služby
Za vyhrocenou situací ale nestojí jen právní výklad smlouvy. Podle informací Echo24 i dalších zdrojů jde o zákulisní vyjednávání o vedení městské společnosti Pražské služby (PSAS). Tu dlouhodobě kritizuje pirátská náměstkyně Jana Komrsková, která usiluje o odvolání generálního ředitele Patrika Romana. V zásadě se z toho stává kauza „Pospíšil za Romana“.
Komrsková upozorňuje na údajný střet zájmů: „Je zcela nepřijatelné, aby společnost, která Pražským službám vyfakturovala více než 130 milionů korun, měla kanceláře v nemovitosti, kterou osobně vlastní ředitel Pražských služeb Patrik Roman,“ uvedla. Upozorňuje i na stavbu luxusního apartmánu v Omiši, kterou mu podle ní zajišťovala tatáž firma.
Ředitele PSAS může odvolat dozorčí rada, kde mají Piráti několik spojenců – předsedá jí bývalý senátor Lukáš Wagenknecht, dále v ní zasedají Eva Tylová a František Král. Přesto se jim Romanovo odvolání zatím nepodařilo prosadit, protože jim chybí podpora koaličních partnerů.
Sněmovní kampaň ve stínu radnice
Podle některých zdrojů by Piráti dokonce preferovali, aby Pospíšil zůstal v radě dál – právě kvůli blížícím se volbám. Stejně jako předseda Pirátů a bývalý pražský primátor Zdeněk Hřib totiž Pospíšil kandiduje v Praze do Poslanecké sněmovny. Pokud by oba zůstali v radě, mohli by se navzájem „hlídat“ a omezit případné výhody, které by jeden z nich mohl mít při vedení kampaně z veřejné funkce. Hřib zůstává radním a povede kampaň zároveň s výkonem funkce.
Podmínky Pirátů: od zón placeného stání po fiakry
Napětí vygradovalo poté, co Piráti v dopise vyjmenovali řadu bodů, které podle nich koalice dosud nenaplnila a jejichž řešení podmiňují další spolupráci. Patří mezi ně například dlouho odkládaná parkovací reforma a rozšíření zón placeného stání, regulace tranzitní dopravy v historickém centru města, především na Malé Straně a Smetanově nábřeží, nebo podpora bikesharingových služeb, které mají být lépe propojeny s městskou dopravou.
Podle Pirátů jde o konkrétní a dlouhodobě dohodnuté závazky, které zůstávají bez realizace kvůli nečinnosti partnerů ze SPOLU a STAN.
Hrozba paralýzy a stávky
Spor se navíc odehrává v době, kdy zaměstnanci Pražských služeb zůstávají ve stávkové pohotovosti. Ta začala kvůli Komrskové a jejím snahám o Romanovo odvolání. Náměstkyně tvrdí, že všechny požadavky zaměstnanců byly splněny – došlo například k čtyřprocentní valorizaci mezd nebo dohodě o dodatku smlouvy mezi PSAS a Technickou správou komunikací. Přesto odbory odmítly stávkovou pohotovost ukončit. „Paní náměstkyně nemůže diktovat odborům, co mají dělat,“ vzkázal předseda odborové organizace Miloslav Jukl.
Podle opozičního zastupitele Patrika Nachera (ANO) by stávka v této situaci byla „naprostou katastrofou“, protože „pražská koalice nezvládá ani převolbu vlastního náměstka, natož město zaplavené odpadky“ a vyzval Jukla, aby zatím stávku nevyhlašoval.
Koalice SPOLU, Pirátů a STAN má v pražském zastupitelstvu těsnou většinu 36 hlasů ze 65. Současné napětí tuto většinu ohrožuje. Zda se podaří najít dohodu, nebo Piráti budou trvat na hlasování členské základny, zatím není jasné. Nový termín koaličního jednání byl stanoven na konec dubna.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.