TikTok má v USA namále. Chybí jedno hlasování do úplného zákazu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Snaha o zakázaní sociální sítě TikTok v USA postupuje kupředu. Americká Sněmovna reprezentantů po zrychleném projednání přijala návrh, který minulý týden jednohlasně podpořil výbor pro obchod. Krok vychází z obav, že platformu skrze čínského majitele kontroluje Peking, který ji může zneužívat proti Američanům. Sociální síť označuje návrh za protiústavní, podobně jako někteří zákonodárci i experti. Americký prezident Joe Biden o víkendu uvedl, že kdyby mu Kongres návrh poslal, podepsal by jej. Není však jasné, zda projde i Senátem. Někteří senátoři mají námitky.
Návrh zákona, který společně předložili republikán Mike Gallagher a demokrat Raja Krishnamoorthi, připravovali půl roku. Jedná se o zákon o nuceném prodeji. Pokud bude zákon schválen firma ByteDance bude mít 165 dní na to aby TikTok prodala. V případě, že tak neučiní, bude nelegální ve Spojených státech nabízet a stahovat produkty Tik-Toku.
Firma TikTok už v pátek vydala k zákonu prohlášení, kde apelovala na své americké zákazníky, že se jedná o porušení svobody slova. "Americká vláda se snaží 170 milionů Američanů zbavit jejich ústavního práva na svobodu projevu," uvádí společnost v prohlášení. Zároveň svým uživatelům v USA zaslala zprávu, ve kterém je žádá, aby proti možnému zákazu protestovali u svých zákonodárců. Zřídila dokonce v aplikaci odkaz, na který když uživatel klikne, může se telefonicky spojit se zákonodárcem příslušným pro jeho volební obvod. Web The Information uvedl, že kancelář jednoho zákonodárce byla hovory zaplavena natolik, že zaměstnancům nezbylo než telefon vypnout.
Že by zákon porušoval první dodatek americké ústavy jeho autoři odmítají. V rozhovoru pro CNN upozornili, že podobně byla k nucenému odprodeji svých amerických aktivit donucena firma Grindr, která nabízí seznamku pro homosexuály. A to poté, co došlo k prodeji firmy do rukou čínské Kunlun Tech. Ta je následně nuceně prodala v roce 2020 americké společnosti San Vicente Acquisition. Aplikace Grindr dodnes funguje.