Bučeli i na krále. Otevření muzea holokaustu narušili v Amsterdamu demonstranti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve stínu protestů proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy bylo v neděli v Amsterdamu otevřeno muzeum holokaustu. Slavnostní ceremonie se v metropoli zúčastnil král Willem-Alexander společně s prezidentem Izraele Jicchakem Herzogem. Ten čelil výtkám více než 1000 shromážděných demonstrujících. Nespokojeného bučení účastníků propalestinské manifestace se ale dočkal i nizozemský monarcha, napsal list Der Telegraaf.
Protestující na náměstí poblíž muzea skandovali „Nikdy více je teď“ a „Okamžité příměří“, přičemž drželi palestinské vlajky a transparenty s nápisy „Židé proti genocidě“. Na jedné z cedulí stálo „Vnuk přeživšího holokaustu říká: Zastavte holokaust v Gaze“, napsala agentura Reuters.
Několik demonstrantů se střetlo s policií. Pár protestujících vylezlo na policejní auta sloužící jako barikády, načež je pořádkové síly zahnaly obušky. Další na policisty házeli vajíčka nebo dělobuchy.
A Holocaust museum in Amsterdam, in memory of six million Jews murdered by the Nazis is triggering to the pro-Hamas mob.
— Tamar Schwarzbard 🇮🇱 (@TSchwarzbard) March 10, 2024
It was never about Israel. pic.twitter.com/yxguGhCtGI
Skupina na ochranu lidských práv Amnesty International rozmístila v okolí muzea dopravní značky, které měly Herzoga směrovat k několik desítek kilometrů vzdálenému Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu (ICJ). Soud v lednu nařídil Izraeli, aby se zdržel jakýchkoliv činů, které by mohly spadat pod Úmluvu o genocidě.
Muzeum uvedlo, že Herzoga na slavnostní otevření pozvalo ještě předtím, než palestinské radikální hnutí Hamás loni 7. října zaútočilo na izraelské území a následnou ofenzivou Izraele v Pásmu Gazy. Instituce v prohlášení napsala, že uznává, že Herzogova účast vyvolává otázky, zároveň však podle ní reprezentuje nizozemské přeživší holokaustu, kteří emigrovali do Izraele.
Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, kdy ozbrojenci radikálního hnutí a jeho spojenců na izraelském území zabili 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území. Bilance palestinských obětí v Pásmu Gazy od začátku války překročila hranici 30 000, uvádí palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem, který Izrael, EU i USA pokládají za teroristickou organizaci. Během pozemní ofenzívy Izraele zahynulo 248 izraelských vojáků.
Herzog i nizozemský král dnes na slavnostním otevření vyzvali, aby se lidé postavili proti antisemitismu. „Nenávistná slova a činy mohou vést ke smrtícímu výsledku,“ uvedl Willem-Alexander.
„Antisemitismus a nenávist znovu vzkvétají po celém světě,“ uvedl izraelský prezident. „Nikdy znovu začíná teď,“ dodal.