Nová éra Německa: Migrace, spalovací motory, jádro i vztahy s USA. Co čeká Česko?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po vítězství konzervativní unie CDU/CSU v německých volbách se pravděpodobně novým německým kancléřem stane Friedrich Merz. Jeho nástup k moci znamená potenciální přesměrování priorit největší evropské ekonomiky a docela jistě odklon od politiky Angely Merkelové. Změny v oblastech hospodářství, migrace, obrany či energetiky budou mít výrazný dopad na Evropskou unii a logicky i na Českou republiku, která je s Německem úzce propojena ekonomicky, politicky i geopoliticky.
Německá ekonomika se nachází v recesi a Friedrich Merz přichází s jasným poselstvím: méně státních zásahů, nižší daně pro podniky a větší prostor pro tržní řešení. CDU/CSU dlouhodobě prosazuje přísnou fiskální disciplínu a Merz jako bývalý finanční expert a manažer světové investiční společnosti BlackRock vidí v redukci byrokracie a podporování podnikání hlavní cestu k obnově hospodářského růstu.
Merz odmítá přehnané dotace a státní podporu průmyslu, což může ovlivnit i české firmy, které jsou silně napojené na německé subdodavatelské řetězce. Typicky Škodu Auto. Jeho konzervativní přístup ke státním výdajům ale bude narážet na realitu: Německo potřebuje investice do infrastruktury, obrany i transformace automobilového průmyslu.
Premiér Petr Fiala vítězství CDU/CSU uvítal a zdůraznil, že stabilní a silné Německo je klíčové pro českou ekonomiku. „Těším se na prohloubení česko-německé spolupráce a společnou práci na silnější Evropě,“ uvedl Fiala. Podobně reagoval i jeho předchůdce Andrej Babiš, který Merzovo vítězství označil za „dobrou zprávu pro česko-německé vztahy.“
Na druhou stranu některé opoziční hlasy varují, že přísnější rozpočtová politika CDU/CSU může znamenat nižší ochotu Berlína podporovat evropské hospodářské stimuly, což by mohlo negativně ovlivnit i českou ekonomiku.
Migrace: Tvrdší přístup
Jedním z nejvýraznějších témat Merzovy kampaně byla přísnější migrační politika, která si ničím nezavdala s návrhy Alternativy pro Německo (AfD). CDU/CSU navrhuje snížení počtu azylových žádostí v Německu a přísnější kontroly na hranicích nebo rychlejší deportace neúspěšných žadatelů o azyl. Chce také přesunout proces vyřizování azylových žádostí do třetích zemí mimo EU.
Merz v debatách opakovaně kritizoval dosavadní německou migrační politiku a prohlásil, že Německo „musí být schopné rozhodně chránit své hranice“. Přestože CDU/CSU odmítá spolupráci s pravicovou AfD, její politika se v otázce migrace posunula výrazně doprava.
Pokud Německo zpřísní migrační pravidla a uzavře hranice pro nové žadatele o azyl, může to vyvolat sekundární migrační vlnu směrem do Česka. Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že situaci bedlivě sleduje a věří, že „nová německá vláda bude v migrační otázce postupovat odpovědně“. Robert Šlachta (Přísaha) naopak varoval: „Pokud Merz skutečně zavře hranice, můžeme očekávat příliv migrantů do Česka.“
Energetika a průmysl: Spalovací motory, jádro a vztahy s Čínou
Merz se vymezil proti současné německé energetické politice a zvažuje návrat k racionálnějšímu přístupu k jádru. I když obnova německých jaderných elektráren není pravděpodobná, otevřenější postoj Berlína k jádru by mohl pomoci české vládě prosazovat jeho zařazení mezi udržitelné zdroje v rámci EU.
Merz se rovněž ostře vymezil proti zákazu výroby nových aut se spalovacími motory po roce 2035. „Nemůžeme dnes vědět, jaká technologie bude za deset či dvacet let nejlepší. Tento zákaz je předčasný,“ uvedl v jedné z debat. Tento postoj je velmi blízký české vládě, která se také snaží zmírnit dopady regulací EU na domácí automobilový sektor.
Praha totiž nedávno ústy ministra dopravy Martina Kupky navrhla Evropské komisi zmírnění požadavků na snížení emisí pro nově vyráběná auta. Nově by automobilky měly vykazovat plnění emisních limitů za pětileté období, nikoliv každý rok.
Obrana a zahraniční politika: Větší odpovědnost pro Evropu
Friedrich Merz zdůraznil, že Evropa se musí připravit na možnost, že Spojené státy pod Donaldem Trumpem nebudou bezpodmínečně podporovat NATO. „Musíme vést vážné diskuze s Británií a Francií o tom, zda by jejich jaderná ochrana mohla zahrnovat i nás,“ řekl Merz. Merz dokonce odklon Evropy od Spojených států v záležitostech obrany označil za svou prioritu.
To by mohlo znamenat silnější evropskou obrannou spolupráci, což je v souladu s českými zájmy. Česko usiluje o větší zapojení do evropských obranných iniciativ a posílení vlastní armády, což může otevřít prostor pro společné projekty s Německem. Podobně se v pondělí ve svém projevu vyjádřil premiér Petr Fiala.
Evropská politika a obchod: Tvrdší přístup k Číně a nové dohody
Merz plánuje snížit závislost Německa na Číně, což by mohlo ovlivnit i české firmy napojené na německé dodavatelské řetězce. Na druhou stranu podporuje nové obchodní dohody, například s Jižní Amerikou (Mercosur), což může přinést nové příležitosti pro český export.
řestože CDU/CSU zvítězila, koaliční vyjednávání nebudou jednoduchá. Mezi možnými partnery se nabízí hlavně dosud vládnoucí sociální demokracie (SPD). Což ale také bude znamenat omezení některých snah předpokládaného kancléře.
Podle Karla Havlíčka (ANO) bude sestavení koalice „složité a vyžádá si velké kompromisy.“ To může znamenat, že některé tvrdší návrhy CDU/CSU, zejména v oblasti migrace a ekonomiky, právě nakonec nebudou realizovány v plném rozsahu
Premiér Fiala řekl, že především doufá v silnou německou vládu, která by popohnala ekonomiku k vyššímu růstu. Z něho pak může profitovat i české hospodářství. Současné problémy ale podle něj spíše nahrávají stranám jako AfD, které tlačí kupředu radikální řešení. „Musíme s novou německou vládou mluvit a koordinovat migrační politiku,“ dodal Fiala ve vysílání.