Podpisovka, nebo podpásovka? Rekordmana s největší podporou Starostové odsunuli dozadu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hnutí STAN si v poslední době vyslechlo tvrdou kritiku kvůli výsledkům vnitrostranické akce Podpisovka, která měla podle vedení hnutí pomoci vybrat nové osobnosti na kandidátky do Poslanecké sněmovny. Čím lépe si měl člověk vést, tím výš mohl skončit. Nejvíce podpisů – přes 2200 a více než šéf Vít Rakušan – získal lékárník a humanitární pracovník Stanislav Havlíček. Přesto skončil na jedenáctém místě kandidátky v Plzeňském kraji, tedy mimo reálnou šanci na zvolení. Reakce? Někdo podpisovou akci nazývá spíš „Podpásovkou“.
„Podpisovka mi přišla jako dobrá příležitost ověřit si, jestli mám podporu, jestli o mě lidé stojí. A ukázalo se, že ji mám větší, než jsem očekával. Ale první místo v celé republice, to mě opravdu překvapilo,“ řekl pro Hospodářské noviny Havlíček, bývalý předseda České lékárnické komory.
Osobně prý zášť nepociťuje, nicméně přiznává, že jeho příznivci mohou být výsledkem zklamáni. „Jakkoliv byla celá akce komunikovaná jenom jako pomocná, tak desetitisíce lidí, kteří odevzdali své podpisy, to vnímaly jinak. Oni se domnívali, že skutečně mohou svým podpisem na dobré místo kandidátky někoho dostat. Jinak by to přece nedělali,“ řekl. Podle něj Starostové promarnili příležitost skutečně ukázat, že „berou lidi z ulice“.
Kandidátky zatím nejsou definitivně uzavřené – Starostové je mají dofinišovat zřejmě během května. Havlíček proto věří, že jeho pozice se ještě může změnit. „Ač jsem nyní až na jedenáctém místě, tak se to ještě může změnit. Jak směrem nahoru, tak směrem dolů samozřejmě,“ míní.
Nečekané výsledky Podpisovky hodnotí politoložka Anna Shavit z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy: „Nápad je to dobrý, o možném riziku museli vědět. Nicméně, co se nepovedlo, že to má vlastně velmi malé mediální pokrytí. Je to dost interní akce,“ míní.
Deník Echo24 se obrátil na vedení hnutí s dotazem, zda nevytvářelo příliš nerealistická očekávání, Ministr vnitra Rakušan neodpověděl. Místopředseda STAN Jan Lacina výsledky hájí. „Sesbírané podpisy byly od začátku definovány pouze jako nominační podmínka pro uchazeče o přední příčky kandidátky. Jako když chcete jet na olympiádu skákat do dálky, musíte v té sezóně splnit příslušný olympijský limit. Definitivně rozhodovaly až krajské sněmy, to jsme od začátku zdůrazňovali,“ uvedl. Podle něj se do dobrých pozic kandidátek dostali i noví lidé – jako například student práv Vojtěch Ludvík, který byl v Praze zařazen rovněž na 11. místo.
Hnutí jako celek hájí Podpisovku jako úspěšnou. „Cílem bylo, aby z předních pozic ve všech krajích kandidovali pouze lidé, kteří kraj poctivě obešli a získali podporu konkrétních občanů,“ vysvětluje mluvčí STAN Sára Beránková. „V řadě případů se tímhle způsobem do první desítky dostali i lidé zcela mimo struktury hnutí a za to jsme rádi,“ dodala s tím, že finální slovo měl vždy krajský sněm a vždy je také možností usilovat o preferenční hlasy.
Celkem se do přitom Podpisovky zapojilo 110 kandidátů, kteří dohromady posbírali přes 80 tisíc podpisů. Nejúspěšnější byl právě Havlíček. Předseda hnutí Vít Rakušan přitom tehdy poděkoval lidem za účast a zdůraznil, že STAN chce být blízko občanům: „Kontakt s lidmi je v naší starostenské DNA.“ Nejvíce nových osobností se dostalo zřejmě v Praze nebo ve Středočeském kraji.
„Úspěšní uchazeči, a to i z řad nestraníků, se mnohdy dostali na vyšší místa kandidátek. Nejde samozřejmě vždy o volitelná místa, ale právě během Podpisovky všichni tihle lidé předvedli, že kontaktní kampaň umí a kroužky mohou udělat své. Věříme, že naprostá většina z nich bude se Starosty spolupracovat i dál,“ upřesňuje Beránková.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.