Úřady budou moci ještě tři roky používat starou verzi stavebního systému
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Potíže s problematickou digitalizací stavebního řízení má řešit novela, kterou ve středu schválil Senát. Stavebním úřadům umožní až do roku 2028 využívat své systémy pro stavební řízení, které používaly před červencovým spuštěním digitalizace. Stavebníkům dá možnost předkládat projektovou dokumentaci v digitální podobě. Novelu, která má nabýt účinnosti den po vyhlášení ve Sbírce zákonů, nyní dostane k podpisu prezident.
S digitalizovanými systémy stavebního řízení mají stavebníci a úředníci stavebních úřadů problémy od jejich spuštění v červenci. Potíže koncem září vyústily v odvolání tehdejšího vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) z vlády a v následný odchod jeho strany do opozice.
Vláda se v říjnu rozhodla vypsat na systém digitálního stavebního řízení novou zakázku. Současně také umožnila dočasně používat původní systémy s těmi spuštěnými letos v létě, což má novela uzákonit. Nově vytvořený systém má začít fungovat nejpozději od začátku roku 2028.
Pirátská senátorka Adéla Šípová se pozastavovala nad tím, že „bypass“ pro stavební řízení má trvat tři roky. „Mě mrzí, že ta práce, i když byla nedokonalá, byla tou novelou smetena ze stolu,“ uvedla. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) za předkladatele novely k tomu řekl, že digitalizované systémy mají vážné nedostatky, které neodpovídají ani požadavkům stavebního zákona, ani zadávací dokumentaci. Fungovat by mělo od pátku uložení projektové dokumentace v datové podobě, uvedl.
Tříletá přechodná lhůta má podle Kupky přinést státu jistotu, že získá řádně vysoutěžený nástroj, který nebude nikdo zpochybňovat. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) uvedl, že zákon zavádí jednoznačnou právní jistotu pro stavebníky i dotčené úřady, že i když pracovaly mimo spouštěný systém, neporušily zákon.
Termín spuštění vychází podle Kulhánka z expertní analýzy. „Jsme připraveni dokončit zadávací dokumentaci,“ uvedl ministr s tím, že chce postupovat ve shodě se všemi sněmovními stranami tak, aby budoucí vláda mohla zakázku spustit.
Novela stanoví dvě přechodná období. První z nich má trvat do poloviny příštího roku a platit má pro účely územního plánování a národního geoportálu územního plánování. Druhé období potrvá do konce roku 2027 a platí pro digitalizaci stavebního řízení. Od 1. ledna 2028 má pak podle záměru vlády začít fungovat zcela nový systém.
Pro novelu hlasovalo 45 ze 70 přítomných senátorů kvůli tomu, že část z nich v debatě podpořila návrh Michaela Canova (SLK) upravit působnost obecních stavebních úřadů. Navrhl mimo jiné, aby se působnost stavebního úřadu obce s rozšířenou působností nevztahovala na záměry stavby bytových domů, ale pouze na komunikace, technickou infrastrukturu v energetice a na vodní díla. Bytové domy by tak zůstaly v působnosti místních stavebních úřadů. Kulhánek změnu odmítl s tím, že by problém dostatečně neřešila.