S poplatky u lékaře jsme přestřelili, ani korunové navýšení u lidí neprojde, tvrdí Hroboň
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hostem podcastu Echo Pavla Štrunce byl Pavel Hroboň, lékař, člen Národní ekonomické rady vlády a také bývalý náměstek ministra zdravotnictví. Za ministrování Tomáše Julínka z ODS byl právě Hroboň autorem reformy, která zahrnovala i kontroverzní poplatky za návštěvu lékaře. Jaký recept by předepsal českému zdravotnictví dnes?
Systém zdravotní péče by měl být nastaven podobně jako léková politika, tedy základní péče hrazená z veřejného pojištění a nadstandardní placená pacientem, myslí si Hroboň a dodává, že na doplatky za léky si lidé zvykli hned, není důvod, aby podobně nemohla fungovat i komplexní péče.
„Máme strukturu nemocnic a péče jako v minulém století, zdravotnictví je jako důchodový systém. Senior stojí násobně víc než člověk v produktivním věku a starých lidí bude stále víc,“ říká lékař a dodává, že staří lidé jsou často hospitalizování delší dobu, protože pokulhává systém následné péče.
Jak má vypadat preventivní péče, aby ji lidé začali víc využívat a systém tak šetřil na následné péči o pacienty s rozvinutým onemocněním? Hroboň si myslí, že by lidé měli dostávat benefity z veřejného zdravotnictví výměnou za to, že budou docházet i na prevenci, která pro ně není tak příjemná. Jak by se mělo změnit fungování nemocnic a počítá české zdravotnictví s nárůstem seniorů, vzhledem k prodlužování věku dožití?