Na Filozofické fakultě UK se rok po střelbě chystají úpravy vrátnice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Univerzita Karlova v Praze rok po útoku na filozofické fakultě postupně zavádí různé druhy bezpečnostních opatření na fakultách, kolejích a v menzách. Ne všude však lze podle rektorky Mileny Králíčkové instalovat například turnikety. Vzniká také například krizový a svolávací systém, který se při nedávném cvičení na Právnické fakultě UK podle rektorky osvědčil.
Některé budovy univerzity, zejména starší, se podle ní fyzicky zabezpečit, třeba instalací turniketů u vchodu, nedají. Přímo na filozofické fakultě se podle děkanky Evy Lehečkové chystají úpravy vrátnice. Rektorka a děkanka to dnes řekly na tiskové konferenci.
Univerzita podle rektorky v prvních měsících po útoku připravila bezpečnostní plán. „Jsme ve fázi postupné implementace. Na různých fakultách jsme různě daleko,“ řekla. Opatření se podle ní musí týkat nejen školních budov, ale také kolejí nebo menz. Jde o jejich fyzické zabezpečení, ale také cvičení a lepší předávání informací.
Fyzická kontrola u vstupu do budov je podle ní možná zejména v novějších objektech, v nově budovaných se s ní i počítá. Starší objekty, například sídlo rektorátu v historickém Karolinu, kam navíc chodí velké množství cizích osob, podle ní ale třeba turnikety mít nemohou.
Škola buduje také svolávací a krizový systém. Nácvik předávání informací je podle Králíčkové také součástí pravidelných cvičení, například na právnické fakultě minulý týden. „Nácvik doručení informace se ve správný čas dostal 91 procentům všech kolegů a kolegyň, kam měl doputovat,“ dodala.
Na univerzitě nově funguje také Centrum resilience UK, které poskytuje podpůrné služby a psychologickou pomoc, kterou tam zatím vyhledalo 6500 lidí. Univerzita otvírá také takzvané podfondy, které se mají zaměřit na podporu odolnosti či podporu lidí, kteří zažívají tragédii v rodině. „Prvním fondem je Fond odolnosti, který slouží všem, kteří si chtějí nechat a potřebují pomoct. Jedná se o jedinečný koncept v České republice,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel fondů Tomáš Vokáč.
„Odhadujeme, že do konce roku jsme poskytli kolem tří tisíc konzultací. Uvědomujeme si, že ta poptávka po pomoci je masivní. Pracujeme na maximalizaci nabídek našich služeb, například v podobě podpůrných skupin,“ dodal Vokáč.
Žádné projevy, jen tichá pieta
Při střelbě na fakultě loni 21. prosince přišlo o život 14 lidí a 25 dalších bylo zraněno. Po útoku pachatel David K., který byl studentem fakulty, spáchal sebevraždu.
„Uplynulý rok kromě všech nejrůznějších akademických povinností a radostí, které Univerzitu Karlovu potkaly, znamenal pro nás pro všechny i hledání rovnováhy v tom, jak všem těm, kteří byli nějakým způsobem postiženi poskytnout pomoc. Jak být co největší oporou všem pozůstalým,“ řekla rektorka.
Roční výročí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které připadá na sobotu 21. prosince, uctí vedení fakulty tichou pietou u památníku na náměstí Jana Palacha. Výročí připomene i benefiční koncert Rok poté, který se koná pod záštitou fakulty.
„Vedení FF UK se rozhodlo přistoupit k výročí tragické události se záměrnou tichostí. Proto bude víceméně jedinou naší veřejnou akcí pietní akt u památníku na náměstí Jana Palacha,“ uvedl dříve koordinátor komunikace fakulty Ondřej Dufek.