Fico odmítá řešit vzpouru lékařů: „Zachránili mi život, jsem v hlubokém střetu zájmů“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Řešení situaci ve zdravotnictví v souvislosti s výpověďmi lékařů je na ministrovi zdravotnictví Kamilu Šaškovi, který ví přesně, co má dělat. Řekl to slovenský premiér Robert Fico. Osobně nechce zdravotnickou krizi řešit s tím, že je podle svých slov v „hlubokém střetu zájmů“, protože mu lékaři po nedávném atentátu zachránili život. Šašek má prý Ficovu plnou podporu.
Stovky lékařů ve velkých nemocnicích na Slovensku podaly výpovědi z nočních a víkendových služeb. Oznámilo to v pondělí Lékařské odborové sdružení (LOZ), které je ve sporu s vládou mimo jiné kvůli škrtům v platech lékařů. Kvůli tomu už dříve více než polovina nemocničních lékařů hromadně podala výpovědi z pracovního poměru. Na to kabinet premiéra Roberta Fica zareagoval prosazením zákona, který má zdravotníky přinutit pod hrozbou vězení nadále pracovat.
Fico v úterý řekl, že osobně se nebude v řešení krize projevovat. „Jsem příliš subjektivní, pokud jde o tohle téma. Asi víte, o čem mluvím. Nerad bych se teď dostal do diskusí s lidmi, kteří mi zachránili život. Jsem příliš subjektivní a příliš emotivní,“ řekl Fico novinářům na úterní tiskové konferenci.
„Vycházím z toho, že ministr zdravotnictví je kvalifikovaný člověk, který přesně ví, co má dělat. Ale já jsem v hlubokém střetu zájmů, pokud jde o zdravotnictví,“ dodal Fico s tím, že ministr Šašek má jeho plnou podporu. Slovenský premiér narážel na atentát na svou osobu, k němuž došlo v květnu letošního roku. Tehdy na něj střílel v obci Handlová 71letý spisovatel Juraj Cintula.
Šéf asociace nemocnic Slovenska (ANS) Marián Petko novinářům řekl, že výpovědi ze služeb by v praxi způsobily velkým nemocnicím problém. Tato situace by podle něj neměla řešení, protože zdravotnická zařízení nemají odkud získat další lékaře.
Petko dodal, že pondělní další kolo jednání o platech lékařů neskončilo dohodou. ANS odmítla zavedení trestněprávní odpovědnosti ředitelů nemocnic, a to kvůli chybějícímu značnému počtu lékařů a zdravotních sester. Ten dlouhodobě komplikuje zdravotnickým zařízením jejich činnost.
Podle zákoníku práce mohou zaměstnanci ročně odpracovat 400 hodin přesčasů, z toho část může zaměstnavatel pracovníkům až na výjimky nařídit. Z dostupných informací vyplývá, že slovenští zdravotníci základní limit přesčasové práce často vyčerpají v průběhu kalendářního roku a na další přesčasy musejí dát svůj souhlas.
Výpovědi z nočních a víkendových služeb LOZ ohlásilo právě před uvedeným dalším kolem rozhovorů o plnění jeho požadavků. LOZ také kritizovalo, že ministerstvo k jednání přizvalo zástupce různých institucí místo toho, aby se setkalo pouze s lékařskými odbory. Obě strany se prostřednictvím prohlášení vzájemně obviňovali z eskalace situace či kroků proti případné dohodě.
Spory mezi LOZ a Ficovou vládou propukly letos na podzim, když kabinet bez dohody s lékaři prosadil v rámci konsolidačního balíčku škrty v růstu platů zdravotníků. V reakci rezignovala ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Její nástupce Kamil Šaško následně oznámil zmírnění uvedených škrtů, některým zdravotníkům včetně lékařů ale budou v příštích dvou letech růst platy pomaleji než na základě dřívějších pravidel. Ty předloni při podobném sporu lékařů s tehdejší vládou schválil parlament, a to i díky hlasům poslanců za nynější vládní strany.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.