Vrátí se Syřané do vlasti? V Německu by to zhoršilo nedostatek pracovních sil, ukazuje studie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Návrat syrských uprchlíků do vlasti by mohl v Německu ještě zhoršit nedostatek kvalifikovaných pracovních sil v některých oborech. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil Institut německého hospodářství (IW). V oborech, které se potýkají s problémy s náborem pracovníků, podle studie v Německu pracuje zhruba 80 000 Syřanů.
V Německu se po pádu režimu syrského prezidenta Bašára Asada rozproudila debata o návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zatímco strany menšinové vlády kancléře Olafa Scholze – sociální demokraté a zelení – varují před ukvapenými opatřeními a upozorňují na nestabilní situaci v Sýrii, zástupci konzervativní opozice CDU/CSU navrhují motivovat Syřany k návratu do vlasti, mimo jiné organizací letů či peněžními příspěvky do začátku. Německý migrační a azylový úřad minulý týden přestal s okamžitou platností rozhodovat o žádostech Syřanů o azyl.
Podle studie pracuje nyní v Německu mimo jiné 5300 syrských lékařů, jejichž odchod by zhoršil péči o pacienty. Téměř 2500 Syřanů v Německu pracuje také ve stomatologii, přes 2200 v mateřských školách a dalších zařízeních zaměřených na výchovu dětí. Přes 2100 Syřanů je zaměstnáno v pečovatelských oborech, kde je nedostatek pracovních sil v Německu dlouhodobě velký. Zhruba 4000 Syřanů pracují jako mechatronici, v tomto oboru přitom podle IW teď není možné obsadit sedm z deseti volných míst kvalifikovanými pracovníky.
„Syrští zaměstnanci jsou pro německý pracovní trh důležití. Významně přispívají k utlumení nedostatku odborných pracovních sil,“ řekl autor studie Fabian Semsarha. Podle něj se v debatě o možném návratu Syřanů do vlasti podceňuje přínos těchto lidí v potlačování nedostatku kvalifikovaných pracovních sil. „V mnoha oborech by bylo těžké znovu obsadit místa, která by uvolnili,“ uvedl Semsarha.
Podle německého úřadu práce bylo v Německu mezi červnem 2023 a květnem 2024 v průměru zaměstnáno 213 500 Syřanů. Zhruba 86 000 z nich pracuje v pomocných oborech a 127 000 v oborech, u kterých je nutná kvalifikace vyučením či studiem. Zhruba 155 000 Syřanů je bez práce. Podle údajů ministerstva vnitra nyní pobývá v Německu s různým statusem zhruba 974 000 Syřanů, včetně dětí a seniorů. Podle sčítání lidu z roku 2023 žije v Německu 1,3 milionu lidí, kteří se sami narodili v Sýrii (82 procent) nebo jejichž oba rodiče pocházejí z této blízkovýchodní země (18 procent). Zhruba 17 procent z nich má ale už německé občanství.