Protestující policisté a hasiči vypískali Rakušana. Jeho sliby označili za pohádky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policisté, hasiči a příslušníci dalších bezpečnostních sborů ve čtvrtek před budovou ministerstva vnitra na Letné protestovali za vyšší platy a zlepšení personální situace. Při protestu vypískali ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který před protestujícími mluvil o tom, že chápe jejich problémy. Vypočítal všechny změny, které vláda dělá. Vznikla pracovní skupina, která má pracovat na snížení byrokracie policie.
Podle předsedy pořádající Unie bezpečnostních složek (UBS) Aleše Lehkého se do protestu mohlo zapojit zhruba 1500 až 2000 lidí. Podporu akci vyjádřily nejen odborové svazy hasičů a policistů, ale i vězeňské služby, celníků, městské a obecní policie či sdružení horské služby. Lehký při proslovu před budovou MV uvedl, že hasiči si za svou práci zaslouží posunout se alespoň do čtvrté tarifní třídy. Dále je podle něj potřeba odbyrokratizovat policii a zvýhodnit přetížená oddělení policie.
„Na závěr musím trochu pochválit ministra vnitra...“ začal Lehký, načež se spustil ostrý pískot a skandování protestujících: „Za co? Za co?“ „Byli jsme tady v dobách, kdy nám ministr Kalousek sebral deset procent, nikdo se s námi nebavil. Tento ministr vnitra se mohl do konce volebního období promlčet a stát si za svým. On ale chce komunikovat a já doufám, že mu to vydrží. Máme totiž stejný cíl: budoucnost policie a hasičů,“ uvedl Lehký.
Následně vystoupil ministr Rakušan a znovu se ozval hlasitý pískot a bučení. „Já doufám, že bude slyšet, co budu říkat, i když akusticky to nebude asi úplně jednoduché,“ reagoval Rakušan. „Slyšel jsem tady, že mám jít pryč a nemluvit. Já jsem sem byl pozván a přišel jsem rád. Přišel bych, i kdybych pozván nebyl. Chtěl bych přijít i dolů mezi vás. Protože já s vámi chci mluvit a věřím tomu, že nějaké řešení najdete. Nepřišel jsem sem proto, abych tvrdil, že máte hodně peněz, že se vám pracuje dobře a tak dále. Chápu, že je to problém,“ uvedl Rakušan.
Odbory bezpečnostních sborů neustoupily od protestu ani poté, co ministr Rakušan minulý týden přislíbil zvýšení platů policistům a hasičům o 2500 korun. Rakušan po jednání s odboráři uvedl, že policisté a hasiči dostanou příští rok kromě již slíbených 1500 korun navíc v tarifní složce ještě tisícikorunový stabilizační příspěvek. Zvýšení platů se týká i dalších bezpečnostních sborů. Odbory to považují za posun, podle tehdejšího vyjádření Lehkého si však částku představovaly mnohem vyšší. Ministr dříve sliboval desetiprocentní nárůst platů.
Nyní ale Rakušan považuje plánovaný nárůst o 2500 korun v současné době za maximum možného. Platy se mají zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027, příslušníkům podle Rakušana zůstane po tyto roky také stabilizační příspěvek. Lehký označil rozdělení prostředků za balancování na hraně. Příslušníci by chtěli celé zvýšení platů v tarifní složce. Protestovat chtějí také poukázat na špatnou personální situaci v některých sborech a velkou byrokracii u policie.
„Mohu vás ujistit, že ty peníze vám určitě přijdou. Včera byl ve sněmovně načten pozměňovací návrh i na tu tisícovku na stabilizační příspěvek. Stravovací příspěvek je poprvé součástí rozpočtu, na ten už vám nikdo nesáhne. Další věc, která se dohodla, je střednědobý výhled rozpočtu, podle kterého v roce 2026 a 2027 minimálně o pět procent platby hasičům a policistům také porostou,“ řekl Rakušan s tím, že vznikla pracovní komise, která bude pracovat na snížení byrokracie u policie. Na tato slova protestující reagovali s tím, že jde o „pohádky“. „Já vám garantuji, že 2500 korun za měsíc leden ve svých výplatách uvidíte,“ dodal ministr.