Psychický teror je horší než facky. Oběti nejsou trosky. A právo je chrání, i když samy nechtějí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V nejnovější epizodě podcastu Men’s Factor hostila dvojice moderátorů Hynek Čermák a Josef Toman advokátku Denisu Kartusovou, specialistku na rodinné a trestní právo. Mluvilo se o sebeobraně, obětech i složitých případech, kdy spravedlnost přichází pozdě, nebo vůbec.
„Psychické násilí je podle mě horší než fyzické. Zlomí vás zevnitř,“ říká advokátka. Pachatelé často jednají promyšleně, systematicky a cíleně. Oběti postupně ztrácí sebevědomí, sociální kontakty i schopnost vnímat realitu „Bagatelizují to. I oběti samy. Často mi řeknou: ‚To nebylo nic,‘“ dodává Kartusová.
„Právo chrání i lidi, kteří nechtějí být chráněni,“ říká advokátka a dodává, že oběti se často vrací k pachatelům, protože jsou na nich závislé emocionálně, ekonomicky nebo skrz děti. Některé dokonce nevědí, že se nacházejí v násilném vztahu. O to důležitější je role advokátů, psychologů a organizací, které umí pomoct.
„Dnes máme desítky organizací, které obětem pomáhají právně, psychologicky i materiálně. Mají nárok na advokáta i psychologa zdarma,“ říká Kartusová. Zároveň ale přiznává, že systém je přetížený a vyšetřování často trvá příliš dlouho. „Někdy ještě ani nezačne trestní stíhání, a my už víme, že to dítě je v ohrožení.“
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.