Pražské úřady kritizují Bartoše: Zásadní zlepšení systému zatím není
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nová aktualizace on-line systémů stavebního řízení zásadní zlepšení nepřinesla. Uvedly to některé úřady městských částí v Praze. Pravidelné aktualizování systému je sice podle úřadů krok správným směrem, ale má zatím mezery. Aktualizace podle nich například přidala katastrální mapu, která však není interaktivní. V původní verzi se také objevoval přímý seznam aktualizací ukazující přehledně provedené změny, který ale není v současnosti vidět. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá další úpravy systémů stavebního řízení, aktualizovat by se měly zhruba každé dva týdny.
O poslední aktualizaci informoval v sobotu na síti X ministr Ivan Bartoš (Piráti). Přibyla podle něj třeba možnost stornovat dokumenty. To je podle mluvčí radnice Prahy 3 Terezy Schejbalové jednou z mnoha vlastností, které v Informačním systému stavebního řízení (ISSŘ) chyběly, nejedná se ale o vlastnost zásadní.
Přes noc jsme aktualizovali informační systém, ve kterém pracují stavební úřady a dotčené orgány. Co se změnilo?
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) July 27, 2024
Umožnili jsme lokálním adminům změnit zpracovatele dokumentu včetně úřadu, takže když podatelna správně nepředá dokument, má to řešení.
Místní správce taky dostal…
„Systém stále nefunguje tak, jak je prezentováno, a už vůbec ne tak, aby skutečně usnadnil práci úředníků, a zrychlil tak povolovací procesy. Sobotní aktualizaci tedy nehodnotíme jako dostatečnou,“ uvedla.
Vicepremiér pro digitalizaci Bartoš v sobotu na síti také uvedl, že MMR momentálně pracuje na některých úpravách, které by úředníkům měly zrychlit práci. Jedná se například o načítání seznamu parcel do šablon, hromadné ztotožnění účastníků či hromadné načítání účastníků z parcely do seznamu účastníků.
Podle mluvčího Prahy 6 Marka Zemana jsou to důležité funkce pro práci úředníků na stavebních úřadech. V poslední aktualizaci byl systém podle Zemana sice doplněn o některé funkcionality, jedná se však zatím pouze o zlomek nutného.
„Jde o správný krok na dlouhé cestě. O zásadním zlepšení zatím není možné mluvit. Lokální administrátor sice dostal oprávnění ke změně zpracovatele, avšak nikoliv možnost přehodit žádost z ISSŘ Stavební úřad na ISSŘ dotčený orgán státní správy a obráceně v případech, kdy byla žádost špatně podána, respektive zaevidována,“ řekl.
Po provedené aktualizaci také úřady neevidují nárůst nově přijatých žádostí přes nový systém. Stále jich je minimum.
V mezidobí Bartoše a vládní kabinet dále kritizuje opozice. „Piráti z Titanicu. Zatímco vládní loď jde nekompromisně ke dnu, pomatení Piráti tančí na palubě. Sebereflexe a omluva za naprosté selhání v digitalizaci stavebního řízení čistá nula. Není větší hospodářské hrozby pro Česko než vláda Petra Fialy,“ napsal například bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček.
MMR podle tiskové zprávy aktualizuje portál stavebníka a Informační systém stavebního řízení zhruba každé dva týdny a nejzávažnější opravy nasazuje s dodavatelem do několika dní. Část plánovaných úprav systémů by se podle ministerstva mohla zavést v první polovině srpna, další v druhé půlce měsíce a v dalších měsících dostanou systémy některé nové funkce.
Harmonogram plánovaných úprav je ale třeba podle mluvčí Prahy 1 Karolíny Šnejdarové poměrně nespecifický. Jednou z funkcionalit, kterou MMR plánuje do systému zavést, je ověření dokumentace a podepisování „jedním kliknutím“. To by mělo být ale zavedeno podle MMR až v blíže neurčeném termínu „do konce letošního roku“. Jedná se přitom podle Šnejdarové o důležitou funkci a stavebníci na ni mohou mít navázané finance. V praxi se totiž podle ní stává, že stavebníci od klientů dostávají finanční zálohy až po získání ověřené dokumentace.
čtk,