Finsko podezřívá z přerušení podmořského kabelu sedm námořníků
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Finská policie podezřívá z nedávného poničení podmořského energetického kabelu mezi Finskem a Estonskem sedm lidí z asi dvacetičlenné posádky tankeru Eagle S spojovaného s Ruskem. Dnes o tom informovala finská televize YLE. Námořníci mají zákaz vycestovat.
Finské úřady vycházejí z toho, že tanker plující z Ruska pod vlajkou Cookových ostrovůvlečením kotvy záměrně poškodil energetický kabel EstLink 2. Loď finská pohraniční stráž zadržela. Plavidlo patří k takzvané stínové flotile starších tankerů, které Rusko neoficiálně využívá, aby obešlo západní sankce na vývoz své ropy.
Sedm námořníků, na které se policie ve vyšetřování zaměřila, nesmí vycestovat z Finska. To je podle YLE mírnější způsob, jak zajistit, aby tyto osoby zůstaly po dobu vyšetřování kriminalistům k dispozici. Přísnější alternativou by byla vazba. Policie nevylučuje, že zákaz vycestovat rozšíří i na další námořníky.
Posádka tankeru tvořená občany Indie a Gruzie podle vyšetřovatelů záměrně vlekla kotvu, aby kabel poškodila. Rýha na dně od kotvy může mít délku až sto kilometrů. Už nyní policie hovoří o desítkách kilometrů. Policie uvedla, že po zlepšení počasí obnovila podmořské vyšetřování případu.
Země v regionu Baltského i Severního moře se obávají sabotážních činů po několika narušeních podmořských kabelů i produktovodů od roku 2022. Skupina 12 západních zemí 16. prosince také oznámila, že se dohodla na opatřeních, která mají odradit Rusko od využívání stínové flotily a zvýšit pro Moskvu náklady na její válku proti Ukrajině.