Průměrný oběd v Praze už překročil 200 korun. Ale zdražování zpomalilo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ceny obědů v ČR po celé první pololetí letošního roku a i v červenci rostly jen o halíře. Výrazně se tak lepší situace z loňska, kdy ceny obědů překotně vzrostly o 19 procent. Letos to zatím byla jen necelá 2 procenta. Nejvyšší průměrná cena za oběd je v Praze, kde ale zároveň roste nyní nejpomaleji. V tiskové zprávě o tom informuje společnost Sodexo Benefity.
„Potvrzují se tak naše dlouhodobé predikce, že rok 2023 přinese v gastro sektoru stabilizaci cen, které nyní rostou jen opravdu velmi zvolna nebo vůbec,“ uvedl Jan Michelfeit ze společnosti Sodexo Benefity. „V letošním roce tak ceny obědů vzrostly o necelá 2 %, zatímco za celý loňský rok to bylo 19 %. Je to přitom o něco více než průměrná roční míra inflace v roce 2022, kterou Český statistický úřad spočítal na 15,1 %,“ dodal.
Oněch 19 % znamená nominálně 24 korun, protože v lednu 2022 stál oběd v průměru 157 Kč a v lednu 2023 181 Kč.
Nejdražší oběd je aktuálně v průměru v Praze. „Praha je s průměrnou cenou 206,10 Kč sice stále nejdražší v republice, ale zároveň platí, že nárůst je od začátku roku minimální,“ řekl Michelfeit. Za letošek zde zatím zdražily o necelé tři koruny. Meziročně pak pražské ceny vzrostly o 11 procent.
Nejlevněji je trvale na Vysočině, kde lidé za oběd platí v průměru 164,30 Kč. „Je to pochopitelně dáno kupní silou, ale dost možná i pověstí, protože podle průměrného platu rozhodně Vysočina na nejnižší příčce v republice nestojí. V jižních Čechách, na Zlínsku či v Karlovarském kraji si lidé vydělají méně. Obědy jsou přitom v Jihočeském kraji páté nejdražší,“ dodal Michelfeit.