Klíma končí jako vládní zmocněnec pro dezinformace. Část jeho agendy přebere Pojar
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda zrušila pozici zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, kterou zastával Michal Klíma. Jeho agendu převezme národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar. Klíma skončil ve funkci, která byla vytvořená loni v březnu, po necelém roce. Klíma čelil kritice kvůli Akčnímu plánu pro čelení dezinformacím, o jehož přepracování požádala tento týden premiéra Petra Fialu (ODS) Unie vydavatelů a Asociace online vydavatelů. "Převezmu koordinaci pouze části agendy a to tu, která se týká bezpečnostního aspektu," řekl Pojar pro deník Echo24.
Klíma připravoval kontroverzní zákon o regulaci webů kvůli čemuž vydavatelé poslali otevřený dopis Fialovi, ve kterém chystaný zákon kritizovali. "Převezmu koordinaci pouze části agendy Michala Klímy a to sice tu, která se týká bezpečnostních aspektů vlivu cizí moci," uvedl Pojar.
"Strategickou komunikaci, otázky médií, apod. budou řešit jiní," dodal Pojar pro deník Echo24. "Vláda zrušila pozici a předala problematiku národnímu bezpečnostnímu poradci," řekl Klíma a doplnil, že o kroku věděl dopředu. Klímova funkce vznikla loni v březnu, vláda si od ní slibovala účinnější boj proti dezinformacím a koordinaci aktivit, které se na jednotlivých úřadech v této oblasti dějí.
Klíma byl posledních pár dní pod ostrou palbou kritiky jak ze strany Unie vydavatelů, tak ze strany Asociace online vydavatelů. Akční plán se podle Unie vydavatelů nevypořádává s nejzásadnějším problémem, co je vlastně dezinformace. "Vzniká příležitost k svévoli výkladu pojmu dezinformace, díky čemu vzniká významná hrozba pro svobodu slova v České republice. Akční plán tímto nedostatkem zakládá namísto nástrojů obrany demokracie nebezpečí pro svobodný tisk a svobodu slova. Jsme přesvědčeni, že v podobě, v jaké je Akční plán pro jednání Vlády ČR připraven, by neměl být akceptován k diskusi a mělo by dojít k jeho přepracování. Bez dalšího totiž může vystavit Vládu ČR podezření, že chce zavádět v České republice cenzuru," uvedla vydavatelská unie.
Asociace online vydavatelů pokládá dezinformace za komplexní téma, kde neexistuje snadné řešení. "Naším společným zájmem je mít kvalitní právní úpravu, která by efektivně chránila národní bezpečnost a současně respektovala ústavně chráněnou svobodu slova a všem aktérům na digitálním a mediálním trhu poskytovala právní jistotu, že postupují v souladu se zákonem. Příprava takto zásadního předpisu, který má efektivně chránit národní bezpečnost a současně respektovat svobodu slova, by však měla probíhat za široké společenské diskuze," píše Asociace online vydavatelů v otevřeném dopise.
čtk, ,