V Česku se objevují již zapomenuté nemoci. Příušnice, spalničky a černý kašel na vzestupu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Česku bylo letos nejvíc případů příušnic za sedm let a spalniček za posledních pět let. U záškrtu jsou počty nemocných nejvyšší za 25 let, u černého kašle od roku 1958. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Proti těmto nemocem, které se v různé míře vrací v několikaletých vlnách, je povinné očkování v dětském věku. Podle dat ministerstva zdravotnictví (MZd) jsou v Česku desetitisíce dětí, které nedostaly vakcínu včas podle očkovacího kalendáře.
Povinně by děti měly být očkovány takzvanou hexavakcínou proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocnění bakterií Haemophillus influenzae typu b. Druhou povinnou vakcínou je takzvaná MMR proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Při proočkování většiny ročníku je chráněna celá populace, protože se nemoc nešíří. Například u spalniček je potřeba 95 procent. Mezi dětmi z ročníku 2020 je podle MZd více než 14.000, které do dvou let věku vakcínu nedostaly, proočkovanost byla 87 procent.
Před zahájením očkování bývaly v tuzemsku desítky tisíc případů za rok. Například u příušnic to bylo podle zprávy SZÚ v roce 1985 přes 24.500. Letošních 654 do konce listopadu je nejvíc od roku 2017. O rok předtím ale byly počty skoro desetinásobné.
„Charakteristickým klinickým projevem příušnic je bolestivé měkké zduření jedné nebo více slinných žláz,“ popsal příznaky SZÚ. Infekce v dětském věku většinou proběhne bez komplikací, ve vyšším věku se objevují častěji. Může jít například o zánět slinivky břišní nebo pohlavních žláz, u chlapců v pubertě může vést až k neplodnosti.
V posledních čtyřech letech se vlivem covidových opatření téměř nevyskytovaly ani spalničky, letos bylo 34 případů. Letos ohniska nemoci, která je minimálně desetkrát nakažlivější než chřipka, souvisela s importy ze zahraničí. Například od neočkované sedmileté dívky, která pobývala v Německu, se nakazilo dalších 13 osob. V roce 2019 bylo případů v ČR téměř 600. Nemoc se projevuje horečkou, rýmou a kašlem a postupně typickou vyrážkou s malými skvrnami, které postupně tmavnou.
Záškrt se v ČR nevyskytoval od roku 1996, nemoc se vrátila předloni. Nákaza se nejčastěji projevuje jako těžká angína s šedavými pablánami v krku, které vedou k dušení. V roce 2022 SZÚ zaznamenal pět jeho případů, loni sedm a letos 11.
Proti černému kašli se v tehdejším Československu začalo očkovat v roce 1958, více než letošních 36.000 případů za rok od té doby na území dnešní ČR nebylo. Nemocní jsou zejména teenageři, podle odborníků to může souviset se změnou složení vakcíny v minulosti a zároveň postupném slábnutí ochrany. Doporučují proto jedno přeočkování v dospělosti.
V předchozích letech o něj zájem nebyl velký, lékaři ho doporučovali hlavně těhotným, protože vakcína chrání v prvních měsících i novorozeně. Zatímco v roce 2023 lékaři podali dospělým 23.971 dávek očkování proti černému kašli, letos to bylo 232.631 dávek do poloviny prosince.
Přibylo letos ale i případů jiných infekcí, které mají rozdílné způsoby nákazy, například žloutenky typu C, legionelózy, která se drží ve stojící vodě v potrubí, nebo listeriózy z nakažených potravin. Meziročně víc je i nemocí od klíšťat. Pokračuje také loňský nárůst případů svrabu, proti předchozím letům je nemocných zhruba dvojnásobek.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.