Co se stalo na Hradě. ANO má novou verzi, proč po jednání o důchodech souhlasilo s Pavlem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zástupci hnutí ANO Karel Havlíček a Klára Dostálová nabídli v nedělních televizních debatách nový argument ohledně sporné schůzky na Hradě. Oba si stojí za tím, že na schůzce prezidenta, koalice a opozice nebylo dosaženo shody na potřebě navýšení věku odchodu do penze, jak tvrdil na následné tiskové konferenci prezident. Skutečnost, že ANO bezprostředně po schůzce shodu nijak nerozporovalo, nyní Dostálová s Havlíčkem vysvětlují slušností k prezidentovi, který podle nich závěry „nešťastně interpretoval“, zaznělo to v pořadu Za pět minut dvanáct na TV Nova a v Partii Terezie Tománkové na TV Prima.
Jednání na Pražském hradě se uskutečnilo 28. března. Pavel poté na tiskové konferenci oznámil, že se všichni shodli na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu zvedat. ANO však následně shodu popíralo. Další jednání ve stejném formátu se mělo uskutečnit tento týden v pondělí, nicméně opoziční hnutí svoji účast zrušilo. Zdůvodnilo to tím, že někteří představitelé vlády v čele s Fialou hodlají reformu prosadit bez ohledu na názor opozice.
S novým vysvětlením, proč ANO nerozporovalo prezidentova slova, přišla v neděli v diskusi na CNN Prima News poslankyně a lídryně eurokandidátky ANO Klára Dostálová. „Přece se nemohlo očekávat, byť se jí (místopředsedkyni Aleně Schillerové) nelíbilo vyjádření prezidenta, že by si stoupla za mikrofon a řekla celému národu, že pan prezident třeba lhal. Řekla to diplomaticky. Všem novinářům bezprostředně poté řekla, že nebyl souhlas,“ řekla.
Podobné vysvětlení zaznělo o chvíli později v TV Nova z úst prvního místopředsedy hnutí Karla Havlíčka. Skutečnost, že se místopředsedkyně ANO a šéfka poslanců Alena Schillerová na brífinku jasně nevymezila proti prezidentovu tvrzení o shodě, označil jako „otázku slušnosti“.