VIDEO: „Nedusíš se, mluvíš.“ Odpůrce vlády před Strakovkou držel ženu v kravatě, věc řeší policie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Před Strakovou akademií došlo v pátek k vyhrocenému střetu, v němž jeden z hlasitých odpůrců vlády Ivan Smetana na několik minut zaklekl na ženu, která mu při hádce vyrazila mobilní telefon z ruky. Video z incidentu se hojně šířilo na sociálních sítích, lidé Smetanovo chování ostře odsuzují. Věc řeší policie a vyjádřil se k ní také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj platí právo pro všechny a je potřeba počkat, až se vše vyšetří.
Ke konfliktu došlo u protivládního petičního článku před úřadem vlády. Zmíněný Ivan Smetana je zachycen na videu, jak klečí na ženě, kterou drží takzvaně v kravatě. V násilném chování mu pomáhají na videu i další přítomní. Ženou je Tereza Hofová, která je známá svým vystupováním proti šiřitelům dezinformací či podporovatelům Ruské federace. Situaci předcházela hádka, v níž skupina u petičního stánku mimo jiné zpochchybňovala masakr civilistů v ukrajinské Buči. Hofová také během výměny názorů vyrazila Smetanovi mobil z ruky. Na to Smetana reagoval násilně a ženu se rozhodl zadržet do příjezdu policie.
Hofová na záběrech opakovaně žádá, aby ji Smetana pustil. Zároveň ho upozorňuje, že ji škrtí. „Nedusíš se, mluvíš,“ odporuje jí Smetana. „Kvůli mobilu nemáte právo mě fyzicky napadat. Že někomu vyrazím mobil z ruky, není napadení,“ bránila se Hofová. Ze sevření ji Smetana uvolnil až po příjezdu policie.
„Můžete ji zpacifikovat? Zřejmě je pod vlivem drog. Vyrazila mi telefon za 35 tisíc, málem mi vyškrábala oko. Když ji pustím, začne se mlít,“ řekl Smetana policistům, kteří jej vyzvali, aby Hofovou pustil. „Já se jenom bráním celou dobu. Nejsem v pořádku, pět minut mě škrtili,“ vysvětlila Hofová přivolané jednotce. Smetana chtěl v roce 2018 i 2023 kandidovat na prezidenta, v prvním zmíněném případě kandidaturu stáhl, v tom druhém ji vůbec u ministerstva vnitra neregistroval. Smetana čelí v současnosti milionové exekuci.
Policie na sociálních sítích v sobotu uvedla, že se případem zabývá. „Hrubé a surové jednání, ať už vůči komukoliv, není v pořádku a je neakceptovatelné. Již jsme vyslechli jednoho z aktérů, hovořili jsme se svědky a vyhodnocujeme kamerové záznamy. Po prověření všech okolností buď zahájíme úkony trestního řízení nebo věc předáme správnímu orgánu,“ napsala policie. V pondělí na dotaz deníku Echo24 policisté uvedli, že žádné nové informace nyní sdělovat nelze.
Agresivní *unda v zelených šatech, která sedá Tereze na břicho, když ji zrovna škrtí Ivan Smetana, je Zdenka Dolská. 🤮 pic.twitter.com/XMGQDvu5VV
— OstraVanda (@ostravanda_) August 4, 2023
K incidentu se vyjádřil například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Ten, kdo škrtí ženu, omezuje její svobodu a mlátí ji s tím, že mu vyrazila při konfliktu mobil, je pro mě naprostý ubožák, který nemá ve slušné společnosti co dělat,“ napsal na sociální síti X.
Tereza se baví s Černohorským, Smetana přijde a otravuje, ona se s nim nechce bavit, strká ji mobil do obličeje a začne ji urážet, ona mu ruku odstrčí a přitom mu mobil vypadne, tak se naštve, skočí na Terku a zalehne ji. Jeho mobil zvedl Černohorský a natáčí dál. pic.twitter.com/BDI4fyoQus
— OstraVanda (@ostravanda_) August 5, 2023
Petiční stánek stojí před úřadem vlády dlouhodobě. Podle kritiků ale neplní roli petičního stánku, lidé u něj totiž popíjejí či vaří. Podle ministra vnitra Víta Rakušana nicméně nelze z pohledu petičního práva nic dělat. „Samotná existence toho stánku, jakkoliv spoustu lidí dráždí, neporušuje zákon. Petiční právo je u nás hodně široce pojaté, což je v principu podle mě dobře. Jiná věc jsou incidenty, které se v tom místě dějí. Ty, pokud porušují zákon, samozřejmě policie řešit musí. Můj osobní názor je, že se často jedná o provokace, bez kterých by ‚stánek‘ už dávno přestal kohokoliv zajímat,“ uvedl Rakušan na svém profilu na síti X.
Dělící linie je hodně tenká, říká Rakušan
Za svá slova nicméně sklidil Rakušan kritiku. „Pokud orgány veřejné moci připustí, že za ‚petiční stánek‘ je vydáván páchnoucí slum s karavanem, mobilní toaletou, odpadky a noclehárnou a nejsou schopny to zatrhnout, pak se jedná o orgány veřejné bezmoci,“ uvedl na X bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Pochopme, že se jedná o precedens a test, co všechno si mohou tyhle typy lidí dovolit. Připustíme-li, aby se kanály vylily do ulic, bude úklid mnohem těžší a možná i bolestný,“ dodal Kalousek.
Rakušan uvedl, že například zaparkovaný karavan, který je na místě k vidění, je přestupek, za který má přijít pokuta. „Pokud brání provozu, odtažení. Fakt mají ty věci nějaká pravidla a je dobré je dodržovat. Naprosto lidsky chápu volání po nějakém ‚exemplárním postupu‘. Ale nehodlám dát snadné argumenty těm, kdo tvrdí, že náš stát zneužívá moc proti lidem s jiným názorem. Ta dělící linie mezi ‚hanba, cenzura!‘ a ochranou pořádku je někdy hodně tenká,“ uvedl Rakušan.
Se stánkem zatím nicméně nelze podle něj nic dělat. „Pokud nebude důvod k vyklizení toho místa, tak prostě nebude vyklizeno. Právo platí pro všechny, i pro takzvané dezoláty, jak je tady leckdo nazývá. Zákon si opravdu nemůžeme vykládat podle toho, kdo je nám sympatický, a kdo ne. Jiná věc je, že se tam rvou. To už samozřejmě přestupek je a bude řešen,“ doplnil v dalších komentářích.