„Pako Matovič. Pudlík Šimečka. Návrat mafie.“ Slovenští politici se po volbách nešetří
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovensko se probouzí po volební noci. Zatímco ve volebním štábu Směru se slaví, ostatní strany reagují na výsledky střídměji, někde až agresivně. Předseda SaS Richard Sulík například na povolební tiskové konferenci nazval exprmiéra Igora Matoviče (OĽaNO) „pakem“. Osobní útoky si neodpustil ani předseda národovecké SNS Andrej Danko, když řekl, že lídr zklamaného Progresivního Slovenska má „pohled zraněného pudlíka“. Lídr Progresivního Slovenska Michal Šimečka i přes zjevné zklamání na tiskové konferenci uvedl, že jeho strana udělá všechno proto, aby na Slovensku nevládl Směr.
Po volební noci slaví návrat na výsluní Směr Roberta Fica. Ten porazil rozdílem pěti procent Progresivní Slovensko, které přitom podle prvních exit pollů vedlo. Právě na změnu nálad ve štábu Progresivního Slovenska v jedné ze svých prvních reakcí narážel předseda SNS Andrej Danko. „Jsem rád, že pan Šimečka má pohled zraněného pudlíka,“ uvedl Danko. Věnoval se však i volebnímu výsledku své strany a potencionální koalici se Směrem. „Je tu naděje, že Slovensko bude mít pronárodní a prosociální vládu, která přinese řešení namísto chaosu a obnoví vztahy ve V4,“ uvedl také Danko. SNS získalo 10 mandátů.
Ostře komentoval volební výsledky Richard Sulík, předseda druhé nejmenší strany, která se dostala do parlamentu. Jeho SaS získala 11 mandátů. „Je to člověk, která nepatří do politiky. Dělal intenzivní a hnusnou kampaň. Okopával se s bývalým ministrem vnitra v autě. Aby bývalý premiér jezdil a hulákal s teréňákem v ulicích, je strašná hanba. A ještě větší hanba je, že takové pako jako Matovič dokáže smotat devět procent lidí. Nerozumím tomu,“ řekl Sulík k volebnímu úspěchu šéfa OĽaNO Igora Matoviče.
V závěru kampaně panovaly mezi těmito lídry vyhrocené vztahy, kdy Matovič obvinil Sulíka s komunikace s Jaroslavem Hasčákem ze skupiny Penta. Také uvedl, že k případné rezignaci se vyjádří až později. Místopředseda SaS Karol Galek zase litoval, že menší strany, které se nedostaly do parlamentu, neuposlechly výzvy SaS, aby nekandidovaly samostatně a podpořily SaS. „Pravicové spektrum teď bude tahat za kratší konec,“ uvedl Galok.
Dvanáct mandátů a významnou pozici v sestavování vládní koalice mohou mít lidovci z KDH. „Ze slušnosti si sedneme s kýmkoliv, kdo se stanem vítězem těchto parlamentních voleb,“ uvedl předseda této strany Milan Majerský. Za červené linide pro svou stranu označil korupci a genderovou ideologii. V minulosti strana odmítla povolební spolupráci s Robertem Ficem, o průběhu vyjednávání však bude rozhodovat Rada strany.
Šéf OĽaNO Igor Matovič označil výsledky voleb za návrat mafie k moci. Vyloučil povolební spolupráci s šéfem SaS Richardem Sulíkem, nikoliv však s SaS. Později však svá slova mírnil. „Jestli si budeme muset sednout se SaS, která má takového předsedu, jakého má, tak si s ní budeme muset sednout, jak slušnost káže,“ uvedl Matovič. Ten zároveň v brzkých ranních hodinách varoval před ústavní většinou kolice Směru.
Dalším protagonisty slovenské politiky s velkými osobními antipatiemi jsou předseda Směru Robert Fico a předseda Hlasu Peter Pellegrini. Ten uvedl, že by ve vládě neměli být dva premiéři. „Není to nic optimálního, ale neříká to nic o tom, že taková koalice nemůže vzniknout, protože já jsem vždy mluvil o osobách,“ uvedl Pellegrini.
K výsledkům se vyjádřilo i druhé Progresivní Slovensko, které však může skončit v opozici. „Volby vyhrál Směr. Je to velmi špatná zpráva pro Slovensko. Ještě horší by byla, pokud by se Ficovi podařilo sestavit vládu. Naším cílem stále zůstává, a uděláme pro to všechno, aby se to nestalo,“ uvedl předseda strany Michal Šimečka na ranní tiskové konferenci. Upozornil, že Progresivní Slovensko a jeho partneři mají více hlasů v Národní radě než koaliční partneři Směru. Záležet podle něho bude především na postoji Hlasu bývalého premiéra Petera Pellegriniho.
K volbám se již vyjádřila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ta poblahopřála vítězi voleb Směru a všem stranám, které se dostaly do Národní rady. „Vítěz voleb nese největší odpovědnost za další vývoj, protože vzbudil největší očekávání veřejnosti. Je nyní důležité, aby je naplňoval ve prospěch nás všech, ve prospěch Slovenska,“ řekla Čaputová. Další postup neoznámila. Dříve však uvedla, že první pokus na sestavení vlády od ní dostane vítězná strana.