Vláda plní 93 % svých slibů, jsem hrdý, chlubil se Fiala. Slovník jak před revolucí, říká opozice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda plní své programové prohlášení na 93 procent. Řekl to u příležitosti tří let od nástupu do funkce premiér Petr Fiala (ODS). Za největší úspěchy označil například důchodovou reformu či tendr na dostavbu Dukovan. Sám od sebe na kritiku, kterou jeho vláda čelí, Fiala nereagoval. Na svůj kabinet je podle svých slov hrdý. Podle opozice jde o slovník jako před rokem 1989 a vláda v řadě oblastí selhala, například ve slibu nezvyšovat daně.
Fiala na úvod řekl, proč přichází s bilancí nyní. „My jsme pořád ještě v plné práci a uprostřed volebního období. Sám bych si neuvědomil, že jsem byl jmenován 28. listopadu. Je to dobrá příležitost pro to, abychom nějakou bilanci provedli,“ uvedl Fiala.
„Když si vzpomenu na naše začátky, čím jsme procházeli – krach Bohemia Energy, nová vlna covidu, ruská agrese na Ukrajinu, také jsme čelili rostoucí inflaci v důsledku vlády Andreje Babiše, energetická krize, uprchlická krize… A všemi těmi krizemi jsme Českou republiku provedli. Jsem hrdý na svůj vládní tým a na to, co se ve třech letech podařilo. A i při všech těch krizích se nám daří plnit programové prohlášení vlády je ještě větší,“ řekl Fiala.
Plníme 93 procent cílů, které jsme si dali v programovém prohlášení. To jsou věci, které jsme úplně splnili nebo je ještě splníme,“ řekl Fiala. Připomněl pět konkrétních cílů, které chtěl osobně splnit a vládě se to podle něj podařilo: důchodová reforma, tendr na dostavbu Dukovan, 200 kilometrů nových dálnic, elektronický občanský průkaz a řidičský průkaz, revize rámcových vzdělávacích programů. „Jen jedna z mých priorit splněna nebude – chtěl jsem abychom zavedli legislativní daňovou brzdu, ale na to bychom potřebovali ústavní většinu, kterou nemáme a ani partnery, kteří by tento cíl pomohli naplnit,“ řekl Fiala.
Z dalších priorit označil za velký úspěch stabilizaci veřejných financí, která se však podle mnoha ekonomů nedaří podle plánu. Fiala sliboval snižování deficitu státního rozpočtu rychlostí procento HDP ročně, tomuto cíli se vláda neblíží. Například s návrhem rozpočtu na příští rok má velké problémy Národní rozpočtová rada i poradce prezidenta Petra Pavla David Marek.
Co se týče tendru na Dukovany, v březnu má být podepsána smlouva s korejskou firmou KHNP, nicméně chybí notifikace Evropské komise pro druhý blok. Navíc platí předběžný zákaz antimonopolního úřadu uzavřít s KHNP smlouvu. ÚOHS nicméně v reakci na námitky EDF a Westinghouse už rozhodl, že výběrové řízení na výstavbu nových jaderných reaktorů v elektrárně v Dukovanech bylo v pořádku. Zákaz by platit přestal, pokud by firmy nepodaly rozklad, nebo až o jejich rozkladech rozhodne předseda ÚOHS.
Výtky (například kvůli tzv. náročným profesím) jsou i vůči důchodové reformě, hnutí ANO už avizuje, že současnou podobu zruší, pokud se dostane do vlády. Nepodařila se ani digitalizace stavebního řízení, kvůli které ve vládě skončil vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš a v důsledku i Piráti, které v té době vedl. Fiala sám od sebe nicméně tyto a další problémy své vlády neadresoval, návrh rozpočtu na příští rok označil za rekordně proinvestiční.
Poslanec Patrik Nacher (ANO) České televizi řekl, že se nedalo čekat nic jiného. „My to musíme dát do kontextu s tím, jaká jsou fakta. Mně to přijde, že to je slovník jak před rokem 1989. Není jasné z čeho premiér vychází, jestli jsou nějaké zákony ve fázi rozpracovanosti, co to je těch 93 procent. Když se podíváte na celou řadu třetích čtení, tak ty prochází i s podporou opozice. Jde o ty podstatné věci, kde vláda selhala, protože otočila o 180 stupňů. Třeba co se týče nezvyšování daní, nezvyšování koncesionářských poplatků… To je jeden příslib za druhým, kterým vláda selhala,“ řekl Nacher.