WHO znepokojuje nová záhadná nemoc. Za dva týdny zabila desítky lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Demokratické republice Kongo vypukla záhadná nemoc, která si v průběhu dvou týdnů vyžádala nejméně 67 obětí, oznámily místní úřady. V provinciálním zdravotním okrsku Panzi v oblasti Kwango na jihozápadě země, poblíž hranic s Angolou, byly úmrtí zaznamenány mezi 10. a 25. listopadem. Úřady dosud potvrdily 71 mrtvých, ve středu původně uváděly až 143 mrtvých.
Nemoc se projevuje horečkou, bolestí hlavy, kašlem a anémií, uvedl provinční ministr zdravotnictví Apollinaire Yumba. Kvůli vysoké míře úmrtnosti místní úřady varují obyvatele, aby nevstupovali do kontaktu s těly zemřelých a zabránili tak dalšímu šíření nemoci.
„Do oblasti míří tým epidemiologů, který má odebrat vzorky a určit příčinu této zdravotní krize,“ oznámil místoguvernér provincie Rémy Saki.
„Konžská vláda je kvůli této nemoci v pohotovosti,“ řekl státní ministr zdravotnictví Roger Kamba podle AP. Z obětí, jež zemřely v nemocnicích, jich deset postrádalo krevní transfuzi a 17 zemřelo na následky dýchacích obtíží, uvedl ministr.
Podle Cephoriena Manzanza, představitele místní občanské společnosti, je oblast Panzi venkovským zdravotnickým okrskem s vážným nedostatkem léků a zdravotnických pomůcek. Apeloval proto na vládu i mezinárodní partnery, aby urgentně poskytli potřebnou pomoc.
Situaci v Kongu komplikuje i současná epidemie mpoxu (dříve známého jako opičí neštovice). Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má země nejvyšší počet potvrzených případů mpoxu na kontinentu. Z více než 50 000 hlášených případů v Africe připadá 9 513 právě na Kongo, přičemž mnoho dalších případů není potvrzeno kvůli nedostatku diagnostických prostředků.
WHO a Africké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (Africa CDC) společně pracují na analýze situace. „Nemoc je pod pečlivým dohledem a probíhá vyšetřování ve spolupráci s vládou Konga,“ uvedl Nicaise Ndembi, poradce ředitele Africa CDC.
čtk,