„Toto je normální převrat.“ Slovenská policie patrně zadržela obviněného šéfa tajné služby
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovenská policie dnes podle televize Markíza patrně zadržela obviněného šéfa civilní tajné služby SIS Michala Aláče, který dříve během dne přišel na výslech na služebnu elitní policejní jednotky NAKA do Žiliny. Aláč je po čtvrteční akci slovenské policie jedním z pěti obviněných pro podezření z maření vyšetřování korupčních a jiných trestných činů. "Sorosova Čaputová – demokracie na Slovensku – 1:0! ... Proboha, Slovensko, probuďme se! Toto je normální převrat," burcuje na Facebooku vůdce opozice na Slovensku Robert Fico, který má podle průzkumů se stranou Smer největší šance vyhrát blížící se předčasné volby.
Podle zákona by policie mohla Aláče zadržovat nejdéle 48 hodin, pokud prokurátor nenavrhne soudu, aby obviněného poslal do vazby. SIS ve čtvrtek po policejní razii informovala, že Aláč se předčasně vrací ze zahraniční pracovní cesty do vlasti.
Zadržení Aláče komentoval dnes na Facebooku také expremiér Robert Fico, který policejní akci proti současným a bývalým příslušníkům bezpečnostních složek označil opětovně za policejní převrat. Podle něj za zatčením stojí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která chce jeho prostřednictvím posílit pozice své politické strany Progresívne Slovensko (PS) v bezpečnostních složkách. PS je v nadcházejících parlamentních volbách největším konkurentem Ficovy strany Smer. „Už mají ministerstvo obrany a vojenské zpravodajství, plně kontrolují ministerstvo vnitra, Úřad zvláštní prokuratury, po odvolání Aláče dostanou i SIS,“ napsal Fico ve svém příspěvku, ve kterém naznačuje, že za Čaputovou stojí americký miliardář George Soros.
Aláč nastoupil do čela SIS předloni z pozice náměstka v této instituci. Stalo se tak poté, co jeho předchůdce Vladimír Pčolinský rezignoval na funkci ředitele tajné služby, když Pčolinského policie obvinila z korupce a soud poslal do vazby. Podle slovenských médií je v nejnovější kauze mezi pěticí obviněných z maření vyšetřování trestných činů nejen Aláč, ale také Pčolinský.
Policejní prezidium dnes odpoledne ČTK napsalo, že další informace k případu, kromě těch, které policie zveřejnila ve čtvrtek, nelze s ohledem na vyšetřování poskytnout.
V jiné kauze, která se týká kromě jiného podezření ze snahy zbavit se nepohodlných příslušníků Národního bezpečnostního úřadu, zase čelí stíhání také ředitel této instituce Roman Konečný. Toho policejní obvinění zastihlo na zahraniční dovolené.
Čtvrteční policejní akce zasáhla do probíhající kampaně před zářijovými parlamentními volbami. Proti výrokům Fica, že jde o policejní převrat, se ohradili kromě jiných prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Ľudovít Ódor. NAKA vyšetřuje také vícero kauz z doby, kdy Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) byla u moci. Podle průzkumů je Směr-SD nyní nejpopulárnější stranou.