Slibuje vám Pavel nebo Fiala královské zbohatnutí? Za podvod s ČEZem hrozí i pět let
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ani před Vánoci neslábnou všemožné pokusy o podvody, které se kromě e-mailů a SMS zpráv odehrávají také na sociálních sítích nebo dalších platformách. Už téměř evergreenem jsou především klamavé reklamy, které nabízejí vysoké zisky z akcií do společnosti ČEZ. Internetoví podvodníci je často přes Google nebo Facebook propagují přes známé firmy a také politiky, ať už jde třeba o prezidenta Petra Pavla, nebo premiéra Petra Fialu. Po podvodnících přitom pátrá policie a v případě dopadení jim hrozí léta za mřížemi.
Podvodné nabídky padají do emailových schránek, ještě častěji se ale objevují na sociálních sítích a platformách jako videoportál YouTube. Uživateli stačí jen kliknout na odkaz, což ho přesměruje na jinou, zdánlivě skutečnou stránku s logem některé z firem. Tam se podvodníci pokoušejí z člověka vymámit jeho osobní, nebo ještě hůř platební údaje.
Takový nedávný případ řešili opavští policisté. „V prvním případě se jednalo o dvaašedesátiletou ženu, která se na sociální síti setkala s reklamou na investici do akcií ČEZu. Na základě této reklamy zavolala na uvedené telefonní číslo, kde jí bylo sděleno, že se jedná o oficiální nabídku společnosti ČEZ. Žena byla následně vyzvána, aby si nainstalovala mobilní aplikaci WhatsApp a aplikaci AnyDesk do svého počítače. Po instalaci těchto aplikací se přihlásila do svého internetového bankovnictví a potvrdila několik transakcí, které jí byly předloženy. Později zjistila, že si někdo na její jméno zřídil kreditní kartu, z níž odčerpal 90 tisíc korun a měl sjednat dva úvěry ve výši okolo 500 tisíc korun,“ uvedla policie.
V druhém případě se jednalo o pětaosmdesátiletého muže, který takto přišel o částku ve výši kolem 150 tisíc korun. „V obou případech policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Pachateli, potažmo pachatelům, v případě dopadení a odsouzení hrozí až pět let odnětí svobody,“ varují policisté.
Problém je, že podobné nabídky se objevují i v prostoru regulovaném firmami jako Google nebo Facebook. Posledně právě na Googlem spravovaným YouTube. Firma nabídku zatím mazat odmítá.
„Máme přísné zásady, kterými se musí reklamy na našich platformách řídit. Tyto zásady prosazujeme kombinací automatizovaných systémů a lidské kontroly. Na aktualizaci a prosazování těchto zásad v globálním měřítku, v němž Google operuje, pracují nepřetržitě týmy tisíců lidí. Investujeme masivně také do snahy zabránit zneužití reklamního systému nepoctivými aktéry a neustále zdokonalujeme naše technologie tak, aby byli uživatelé v bezpečí. V současné době tento problém prověřujeme, a pokud najdeme reklamy, které porušují naše zásady, podnikneme odpovídající kroky,“ vysvětluje pro Echo24 mluvčí Alžběta Houzarová.
Zneužívají naše dobré jméno, říkají
Obětmi se kromě politiků a ČEZu stávají společnosti jako ORLEN Benzina. Lidem inzeráty slibují výnos, která původní investici přesahuje třeba i více než desetkrát.
Jednotliví poškození se od reklam distancují. „V souvislosti s opětovným výskytem klamavé a podvodné reklamy lákající na zhodnocení peněz a zneužívající fotografii prezidenta Petra Pavla a logo skupiny ČEZ varujeme před podvodníky a vybízíme všechny ke zvýšené opatrnosti. Prezident republiky Petr Pavel a Kancelář prezidenta republiky důrazně odmítají jakékoliv spojení s touto podvodnou aktivitou,“ prohlásil nedávno Pražský hrad.
Už dříve musel takový problém řešit i Úřad vlády. „Pokud by se nedařilo snižovat množství těchto negativních reklam, tak jsme připraveni na ně upozorňovat i opakovaně, abychom dali jasně najevo, že my s tím nemáme nic společného a je to podvod,“ sdělil redakci mluvčí premiéra Fialy Václav Smolka.
Na problematičnost jednání podvodníků upozorňuje i česká policie. Opět v těchto případech apelujeme na veřejnost, že je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. Nikomu za žádných okolností nepovolujte vzdálený přístup ke svému počítači a neinstalujte si na výzvu volajícího do svého zařízení žádné aplikace. Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání. Pakliže máte sebemenší podezření, zajděte osobně do své banky a přesvědčte se, zda se jedná o podvod,“ nabádá mluvčí Pavla Procházková.