Strach z nákazy: Lesy ČR zakázaly vstup do obor na Moravě, ve všech oborách v ČR zvýší dohled
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zakázal vstup do všech svých devíti obor v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Zákaz začal platit o půlnoci ze čtvrtka na dnešek v souladu s nařízením Státní veterinární správy k prevenci proti nákaze zvířat slintavkou a kulhavkou. Státní lesy zvýší dohled nad zvěří ve všech 35 oborách, které mají po celé republice. Z toho ve 20 oborách hospodaří ve vlastní režii, 15 obor mají pronajatých, řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Nákaza se zatím šíří na Slovensku a v Maďarsku, v Česku není.
"V oborách v rizikových regionech je zásadní dezinfekce, vyhledávání uhynulých kusů a prověřování důvodu úhynu, omezení vstupu osob s dočasným zákazem pro veřejnost," uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
U vjezdů do obor Lesy ČR nainstalují dezinfekční pásy nebo budou lesníci dezinfikovat kola aut. U aut vozících krmivo budou dezinfikovat i jejich nákladový prostor. Dezinfekci i pásy, po nichž budou auta jezdit, podnik shání. "Jsou-li na trhu, okamžitě je nakoupíme," uvedl Šafařík.
Pokud by se u některého kusu nákaza prokázala, rozhodovali by lesníci o budoucnosti chovu v oboře, uveda mluvčí. Vůči onemocnění jsou vnímaví všichni sudokopytníci.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Nemoc se u zvířat projevuje horečkou, nechutenstvím, slintáním a kulháním. V oblasti tlamy i mezi spárky se objevují puchýřky. Nemoc nemá vysokou úmrtnost, ale nemocnost. Inkubace trvá od jednoho do 14 dní. Na člověka je nemoc nepřenosná. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.