Láska, WhatsApp, Booking. Znáte nejnovější triky zlodějů? Stačí jeden hovor a přijdete o vše
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kybernetičtí a telefonní podvodníci v Česku nezahálí. Navzdory opakovaným varováním bezpečnostních expertů i policie se jim stále daří vylákat z důvěřivých lidí statisíce až miliony korun. S příchodem svátků, jako jsou blížící se Velikonoce, jejich aktivita opět narůstá. K podvodům navíc nově využívají nejen klasické telefonní hovory a sociální sítě, ale čím dál častěji i šifrované aplikace jako WhatsApp či Telegram.
„Ačkoliv neustále varujeme a upozorňujeme, aby lidé byli obezřetní, a o případech stále informujeme, i přesto policisté napříč celým Plzeňským krajem stále přijímají množství oznámení o tom, že se lidé stali oběťmi podvodníků a že přišli o svoje peníze,“ upozorňuje Dagmar Brožová, mluvčí plzeňské policie.
Nedávné případy v kraji ukazují, jak sofistikovaně a zároveň různorodě dokážou podvodníci postupovat. Mezi nejčastější triky patří například:
- falešné investice do kryptoměn a akcií,
- vydávání se za bankéře nebo policisty,
- nátlak na vzdálený přístup do počítačů,
- vydírání intimními záznamy,
- a milostné podvody na sociálních sítích.
Například muž, kterému údajný bankéř oznámil, že jeho rok stará investice do kryptoměny se zhodnotila na půl milionu, přišel po udělení přístupu do internetového bankovnictví o 300 tisíc korun. Jinde zase žena na inzerát o rychlé půjčce zareagovala telefonátem a nakonec přišla o více než 150 tisíc korun.
Zvláště znepokojivá je nová taktika, kdy se pachatelé nesnaží vytvářet dojem ohrožení peněz, ale naopak tvrdí, že potřebují peníze poslat. Sedmdesátiletá žena z Prahy takto podlehla naléhání údajného známého, jenž se vydával za muže v nouzi, a převedla mu celkem 600 tisíc korun.
Podvody se přesouvají do šifrovaných aplikací
Znepokojivý trend potvrzuje i aktuální zpráva společnosti Revolut. Zatímco donedávna většina podvodů probíhala přes Facebook a Instagram, dnes se podvodníci přesouvají na šifrované platformy jako WhatsApp (21 % všech podvodů) a Telegram (18 %).
„Zločinci stále častěji využívají šifrované komunikační služby k podvádění svých obětí. Uživatelé jsou přesvědčeni, že tyto platformy jsou bezpečné, ale počet případů pocházejících z Telegramu vzrostl ve druhém pololetí o neuvěřitelných 121 %, zatímco počet případů na WhatsAppu vzrostl o 67 %,“ uvádí Revolut ve svém Consumer Security and Financial Crime Reportu.
V České republice je situace ještě vážnější – podle dat Revolutu pochází 67 % všech podvodů právě z platforem společnosti Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp).
Milionové škody, důvěřivost, manipulace
Některé z podvodů mají devastující finanční dopad. Například žena, která podle instrukcí poslala do údajného investičního systému více než milion korun, se z výnosů nedočkala ani koruny – navíc po ní podvodníci chtěli ještě „doplatit daň“ ve výši 125 tisíc.
Jiná forma podvodu – takzvané romantické vydírání – se zaměřuje hlavně na ženy. "Lékař" ze zahraničí, který sliboval lásku, vylákal z jedné z poškozených 75 tisíc korun „na lékařské výlohy“. Muži jsou zase terčem intimního vydírání, kdy během videohovorů byli přinuceni k sexuálnímu chování a později vydíráni sumami až do výše půl milionu korun.
Phishing přes Booking.com: Hotely v ohrožení
Další nebezpečný trend upozornil Microsoft – cílené phishingové útoky na hotely prostřednictvím platformy Booking.com. Podvodníci zasílají zaměstnancům falešné e-maily s výzvami k aktualizaci účtu, které vedou na podvodné stránky. Novinkou je i technika zvaná ClickFix, při níž pachatelé přimějí oběť ke spuštění nebezpečných příkazů, které do zařízení nainstalují malware.
„Ochrana zákazníků a partnerů před kybernetickými hrozbami je pro Microsoft dlouhodobou prioritou,“ uvedl Michal Stachník, Country Manager Microsoftu. Doporučuje mimo jiné používání dvoufaktorového ověření, silných hesel a ověřování legitimity e-mailových zpráv.
Jak se chránit? Zásadní doporučení:
Policie i experti radí být maximálně obezřetní:
- Nikdy nikomu neposkytujte přístup do internetového bankovnictví.
- Neinstalujte žádné aplikace, které vám radí cizí lidé po telefonu.
- Neposílejte peníze cizím osobám, ani když tvrdí, že vám chtějí pomoci.
- Nikomu nesdělujte své osobní údaje, a už vůbec ne citlivý materiál.
Jak upozorňuje mluvčí Dagmar Brožová: „I přes stálá preventivní varování lidé oznamují, že byli podvedeni neznámým pachatelem a že přišli o své peníze.“
S blížícími se svátky, kdy lidé více nakupují online a jsou uvolněnější, je podle policie nutné zvýšit ostražitost.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.