Zbytečné vakcíny proti covidu: Česko za ně má platit dalších pět miliard
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Smlouvy z let covidové pandemie, které uzavírala vláda bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), zavazují v současnosti Česko k vyplacení dalších více než pěti miliard korun farmaceutickým firmám. Objednaných je stále přes deset milionů dalších dávek. Státy Evropské unie nyní řeší možné změny smluv, české ministerstvo zdravotnictví podporuje možnost rozložit objednané dodávky na příští tři roky a jejich možnou redukci, odhadem by i tak musel stát většinu z částky uhradit. Některé státy jsou však radikálnější a chtějí od smlouvy odstoupit.
Zájem o vakcinaci proti covidu-19 s příchodem lehčích variant dramaticky opadl, uzavřené smlouvy v krizové pandemické situaci však zavazují státy k dalším odběrům dávek, které nejsou často schopné využít. Česko za vakcíny proti covidu-19 do konce loňského roku vydalo 14,6 miliardy korun. Zdravotníci jich aplikovali přes 18,6 milionu dávek, část nespotřebovaných už však musela být zničena kvůli expiraci. Doba expirace totiž není u covidových vakcín příliš dlouhá a s klesajícím zájmem lze předpokládat, že podobný osud čeká i nemalou část nových objednávek.
Zájem o očkování i podle údajů ministerstva zdravotnictví setrvale klesá. V roce 2021 zdravotníci aplikovali 15,5 milionu dávek, loni asi pětkrát méně. Celkově je očkováno 65 procent populace, jednu posilující dávku má třetina lidí a sedm procent dvě. Letos očkování zahájilo jen zhruba 1600 lidí, celkově padlo od začátku roku kolem 33 000 dávek.
Jak potvrdilo deníku Echo24 ministerstvo zdravotnictví, o podobě možného dodatku, který by umožnil „racionalizaci“ dodávek a jejich rozložení v čase, nyní stále jedná s výrobci Evropská komise. Za stávajících podmínek je tak Česko stále zavázané k odběru značného objemu dávek. „Jde o 10,8 milionů dávek za 5,4 miliardy korun,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Česko chce podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka jít cestou rozložení dodávek vakcín objednaných od firmy Pfizer/BioNTech až do konce roku 2026. Vakcína Pfizeru tvoří v Česku dominantní složku, přes 15 milionů podaných dávek připadá na očkovací látku Comirnaty. Druhá v pořadí, vakcína společnosti Moderna, připadá jen na 1,6 milionu dávek.
Podle Dvořáčka by dojednání dodatku umožnilo Česku nejen rozložit dodávky, ale také ušetřit odhadem až 1,5 miliardy korun. V případě dojednání by tak konečná cena mohla klesnout ke čtyřem miliardám. Dodatek by pak podle něj také zachoval podmínku o dodání vždy poslední existující varianty vakcíny. Jeho finální podoba však zatím není uzavřená.
Některé země EU, například Bulharsko, však mají radikálnější postoj a už společně objednané vakcíny odebírat nechtějí. Navrhují tak od smlouvy odstoupit. To by podle Dvořáčka znamenalo dlouhá léta soudních sporů a riziko dalších nákladů pro český stát. „Takový krok by bylo možné učinit až jako poslední možnou variantu, kdy by selhaly veškeré možnosti vyjednávání. Pokud se však nepodaří najít dohodu mezi všemi členskými státy a země jako Bulharsko a Polsko, nepodpoří dohodu, bude nutné přijít s novým scénářem a případně vyjednávat individuálně,“ řekl náměstek.
Celkově je dosud očkováno v ČR 65,5 procenta populace, třetina lidí má první a asi 7,5 procenta i druhou posilující dávku. Mezi mladými ve věku 12 až 17 let bylo vakcinováno více než 53 procent, 11 procent posilující dávkou. Dětí ve věku pět až 11 bylo očkováno 7,1 procenta, což je necelých 57 000, a dětí do pěti let 64.