Přelomové sérum? Očkování dvakrát za rok zajistí stoprocentní ochranu proti HIV, tvrdí studie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Studie zabývající se zbrusu novým sérem by mohla být zásadním průlomem ve zdravotnictví. Pokud si člověk aplikuje injekci s lékem Sunlenca dvakrát ročně, tak by měl stoprocentně předejít infekci HIV. Látka na bázi lenacapaviru by mohla být zdravotnickou revolucí hlavně pro chudší africké regiony, rozvojové státy a země třetího světa. Výzkumníci preventivně naočkovali lékem Sunlenca 5 000 mladých žen a dívek z Jihoafrické republiky a Ugandy, přičemž infekci nezaznamenali ani u jediné, uvádí studie na odborném webu The New England Journal of Medicine.
Podle dosavadních průzkumů se každoročně nakazí virem HIV kolem 1,3 milionu lidí, z toho se jedná o 44 procent žen a dívek. "Mohlo by se jednat o zbrusu nový průlom v ochraně proti HIV. Pokud se tyto injekce podaří plošně rozšířit za nízkou a přijatelnou cenu, výrazně by to snížilo riziko nových infekcí po celém světě," řekla vedoucí Centra pro výzkum virů v Sydney Sarah Palmerová podle deníku The Washington Post.
Studii a výzkum preventivního očkování proti HIV zadala biotechnologická firma Gilead, která lenacapavir vyrábí a pod názvem Sunlenca prodává jako lék na HIV. Studie díky tomu dokázala, že se jedná o bezpečný a účinný lék pro prevenci infekce u dospívajících dívek a mladých žen, píše televizní stanice NBC News.
Sérum Sunlenca je označováno, distribuováno a prodáváno jako lék proti HIV, který je schválený v USA, Kanadě, Evropě i dalších zemích světa. Gilead dále oznámil, že se čeká na výsledky testování mužů, než se látka začne používat jako ochranná prevence proti infekci.
Používání ochrany proti HIV, jako jsou kondomy nebo pilulky na denní bázi, totiž nejsou v subsaharské Africe zrovna nejoblíbenější. Preventivní pilulky Truvada nebo Descovy a jiné používalo podle studie pouze 30 procent dotazovaných. "Vyhlídka na injekci dvakrát ročně je docela revoluční novinka", řekl výzkumník Thandeka Nkosi. "Dává to účastníkům možnost volby a odstraňuje to celé stigma spojené s užíváním pilulek jako prevence HIV."
Nejnovější zjištění bývá přirovnáváno k objevu léku proti AIDS. "Gilead má nástroj, který by mohl změnit trajektorii epidemie HIV," potvrdila šéfka agentury OSN pro AIDS Winnie Byanyimaová. OSN proto vyzvalo biotechnologickou společnost, aby se o patent Sunlenca podělila. Otázkou zůstává cena za léčivou látku, jelikož dosavadní náklady zatím neodpovídají chudým, rozvojovým zemím v Africe.