10 LET ECHA

Echo sází na člověka a svobodu

10 LET ECHA
Echo sází na člověka a svobodu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Od chvíle, kdy začalo Echo24 vycházet jako internetový a později i „papírový“ časopis, poutalo moji pozornost a byl jsem jeho pilným čtenářem, později i občasným přispěvatelem. Udržet v minoritním jazyce, kterým čeština nepochybně je, periodikum, které by si zachovávalo vysokou intelektuální úroveň spojenou s nepředpojatým pohledem na svět a nezapadlo postupně do bažin bulvarity, to je věru nadlidský úkol.

Nejvíce mi Echo svým duchem připomíná německojazyčný týdeník Die Zeit z doby mého mládí, kdy pod redakcí Thea Sommera přinášel kvalifikované a nepředpojaté zpravodajství a množství kulturních a historických komentářů. Před těmi skoro čtyřiceti lety jsem uváděl vídeňské kavárníky v nevoli, když jsem u dvou třech šálků po dlouhé hodiny konzumoval jeho obsah od A až do Z. Je ostatně škoda, že se u nás tradice kaváren s vyloženými tiskovinami po revoluci už neobnovila, byť chápu, že ze staromilců mého ražení, těšících se šustěním papíru, vůní tiskařské černi a vybraných kávových sort, by se už asi neuživila. Většina zpráv se přestěhovala na síť a ve svých digitálních poustevnách se do nich noříme až po uši.

Sám jsem pravidelné novinářské činnosti u příležitosti svých šedesátých narozenin zanechal a to málo, co mne ještě napadá k současnému světu, posílám právě do Echa – za jeho mimořádnou vstřícnost mu tímto děkuji. Děkuji mu ještě za jednu věc – že nějak pokračuje v myšlenkové linii devadesátých let, která přijala jakýmsi způsobem sázku na člověka, jeho schopnosti, odpovědnost a svobodu, která zahrnuje i svobodu jít do rizika.

To, co v posledních letech zažíváme, je pravý opak tohoto trendu, tak jak se dějinné kyvadlo opět vrací – všude se ozývá volání po jistotách, přičemž se zapomíná, že jediná, skutečná a úplná jistota je na hřbitově. Společnost, která je svázána tisíci regulativy, vytváří atmosféru, ve které se už nevyplatí žít. Moji přátelé z řad učitelů, psychologů a psychiatrů mi se zděšením vyprávějí o starších dětech, zejména dívkách, které jako by byly posedlé Freudovým Thanatem, pudem k smrti: prohlašují, že by radši nebyly, a různě se pořezávají a jinak sebepoškozují. Už je pro ně dokonce v prodeji balíček první pomoci, v němž jsou takové ingredience jako gumičky, působící na kůži bolest, ale nikoli krvácení, či procesovaná šťáva z červené řepy, kterou po sobě lze jako imitaci krve rozmazávat. Kde jsme se to octli? Nejvíce ochraňovaná generace si přeje bolest a utrpení. Lze ostatně vidět i jiné symptomy Thanatu: pozvolnými, ale jistými krůčky se svět šine ve směru další světové války…

V této atmosféře je velice těžko pro autory i komentátory zachovat si nadhled a chladnou hlavu – máločeho bude v budoucnu tolik zapotřebí. Týmu Echa se to zajisté daří a rád bych mu nejen pogratuloval k desátému výročí zdárného přežití a seberozvinutí na nehostinných mediálních pláních, ale i poděkoval za obrovské množství vykonané práce a projevené invence. Do dalšího desetiletí mu přeji hodně štěstí a přízně Osudu, protože vím, že kulturní statky jsou permanentně ohrožovány těmi nekulturními, podobně jako podle Greshamova zákona špatná mince vytlačuje z oběhu dobrou a painformace informaci skutečnou…

 

21. března 2024