Ze Svobodné Evropy do ruské rozvědky. Kdo je to Natalia Sudlianková?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jak se běloruská disidentka Natallia Sudlianková-Ševková stala agentkou ruské tajné služby? Sudlianková, která dlouhé roky působila v redakci Svobodné Evropy, bojovala za práva Bělorusů a získala v České republice azyl, byla českou vládou společně s ruským tajným agentem GRU Alexejem Šavrovem zařazena na vnitrostátní sankční seznam. Tvrdila, že za konflikt na Ukrajině mohou oligarchové a uvádí, že sami Ukrajinci nenávidí své sousedy na východě země. Teď má 30 dnů na to, aby opustila Česko.
Sudlianková založila v 90. letech v Bělorusku společnost Fiko, která se zabývala obchodováním s akciemi. Následně bylo zahájeno vyšetřování obchodních aktivit firmy, načež Sudlianková i s rodinou uprchla do České republiky. Krátce poté byla zadržena v Německu a dostala se do vazby. Díky českému státu a právní pomoci od Rádia Svobodná Evropa se ale dostala zpět do Prahy.
Většinu života se živila jako novinářka píšící v ruštině a češtině. V poslední době se zabývala psaním tiskových zpráv pro Rosatom, organizování ruských koncertů a kulturních akcí v Česku. Pracovala také v marketingu a realitách, upozorňuje portál SeznamZprávy.
Už od roku 2002 působila v běloruské stanici Rádia Svobodná Evropa a přispívala do časopisu Týden a do Lidových novin. Kromě toho byla pražskou dopisovatelkou ruského deníku Izvestija. Jako šéfredaktorka zodpovídala za českou verzi magazínu Rusko v globální politice a za ruskojazyčný Pražský Telegraf, jenž založila Obchodně průmyslová komora Ruské federace. Psala především o Rusku, Bělorusku a Ukrajině, včetně politických komentářů.
Sudlianková už v minulosti vyjadřovala sympatie k ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi. Například v roce 2014 tvrdila, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou rozdmýchali oligarchové. Odmítala, že se v konfliktu angažuje ruská armáda. Zároveň tvrdila, že sami Ukrajinci nenávidí své sousedy na východě země.
Na druhou stranu vystupovala jako bojovnice za práva Bělorusů. Tvrdila, že její rodina opustila zemi kvůli politickým důvodům. „Já jsem se musela odstěhovat z Běloruska v roce 1999, protože jsem měla určité problémy s Lukašenkem a jeho lidmi,“ řekla Sudlianková, která byla v 90. letech aktivní i v běloruské politice. Tehdy kandidovala do parlamentu za opoziční liberály ze Sjednocené občanské strany, upozornil ukrajinský investigativní portál Worldwide News Ukraine.
Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) je Sudlianková klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací. Sudlianková v minulosti v Česku dostala azyl, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nyní bude muset do 30 dnů republiku opustit. Podle zjištění Bezpečnostní informační služby (BIS) vykonávala v Česku úkony pro GRU, řekl Fiala. Šavrov ji pak z Moskvy řídil, dodal. "Představují riziko až hrozbu pro bezpečnost naší země a je na místě, abychom postupovali tímto způsobem," řekl Fiala, který současně ocenil práci BIS.
Lipavský uvedl, že Sudlianková vedle GRU pracovala pro ruský státem financovaný Fond na podporu a ochranu práv krajanů žijících v zahraničí nebo organizaci Nesmrtelný pluk Ruska. "Její činnost byla financována přímo z Ruska. V posledních letech jí byly vyplaceny desetitisíce eur v kryptoměnách," řekl. Na základě pokynů řídicího důstojníka GRU také zařídila zveřejnění několika článků v českých médiích. Vyvíjela rovněž aktivity ve prospěch sankcionovaného ruského oligarchy Ališera Usmanova, což je také důvodem pro zařazení na seznam, řekl Lipavský.
Rakušan označil činnost novinářky za příklad hybridního působení cizí moci v ČR. "Je to součást dlouhodobého systematického úsilí, které Ruská federace vyvíjí proti demokratickým zemím a hodnotám, které sdílíme," uvedl. Právě na podobné případy má podle Rakušana mířit trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moc, který kritizuje opozice. "V takovém případě bychom se už nebavili pouze o vyhoštění, ale o trestní odpovědnosti," řekl.
Vláda ČR dnes na základě informací BIS zařadila na sankční seznam státní příslušníci Běloruska Natalii Sudliankovou a státního příslušníka Ruské federace, důstojníka GRU Alexeje Šavrova. Sudlianková v ČR žila řadu let jako azylantka. Během svého pobytu se podílela na vlivovém a… pic.twitter.com/bfD1lgLpLX
— BIS (@biscz) April 2, 2025
Kontrarozvědka na síti X uvedla, že Sudlianková spolupracovala s firmou Rosatom, kterou stát nezařadil do tendru na stavbu nových bloků jaderné elektrárny v Dukovanech. "Jedná se o úspěšnou dlouhodobou operaci BIS, která byla velmi náročná. Nyní jsme mohli díky změnám legislativního prostředí uvolnit všechny potřebné informace, aniž bychom ohrozili důležité zájmy služby, jako je ochrana zdrojů," uvedl ředitel BIS Michal Koudelka.
Sudlianková podle Lipavského získala azyl v roce 2003. "Máme důvěryhodné informace, které potvrzují, že byla instruována agentem GRU," uvedl. Komunikovali spolu především různými elektronickými prostředky, důkazy zahrnují i návaznost na zmiňované platby, dodal. "Rozhodnutí o sankci není vedeno formou trestního řízení, že bychom něco dokazovali," podotkl. Materiálu však je dost, aby bylo jasné, že jakémukoliv pokračování podobných aktivit je nutné zabránit, doplnil.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.