Muži stráví v penzi kratší dobu než ženy. Měli by odcházet do důchodu dřív?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Důchod pobírají v průměru skoro o dekádu méně, zdraví jim drží kratší dobu. Muži se v současnosti nedokáží dostat ani ke kýženým 21,5 roku pobírání důchodu, které si v průměru představuje do budoucna udržet ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vkrádá se tak otázka, zda by vlastně nebylo spravedlivější, kdyby se u nich věk odchodu do důchodu naopak zkracoval. Je to ale v praxi tak jednoduché?
Vláda chce důchodový věk nově „naroubovat“ na průměrnou dobu dožití. V průměru by si tak lidé měli přijít na 21,5 roku v penzi. V realitě to však, podobně jako dnes, znamená kratší důchod pro muže a delší pro ženy. A na první pohled by se mohlo podle tradiční předpovědi Českého statistického úřadu zdát, že rozdíl bude výrazný a ženy by snad měly v rámci spravedlnosti zůstávat v práci déle.
Co je však třeba brát v potaz jsou i další rozdíly v penzích. Starobní důchod od ČSSZ dostávalo v předminulém roce zhruba 950 tisíc mužů a 1,41 milionu žen. Seniorkám se od konce roku 2022 do konce loňského června po valorizaci a s výchovným zvýšila průměrná penze o 2554 korun, seniorům o 1765 korun. Rozdíl ve starobních penzích mužů a žen se tak snížil ze zhruba 20 na 13 procent. Propad v penzích mužů a žen se dosud snižoval jen pomalu. Na konci roku 2005 seniorky pobíraly o 23 procent méně než jejich vrstevníci. O deset let později se částky lišily o 22 procent. Těsně pod dvacetiprocentní hranici se rozdíl dostal v roce 2022.
Do roku 2020 se průměrná doba penze prodlužovala. Trvala tehdy 24,51 roku. Muži pobírali starobní důchod průměrně 19,47 roku, ženy 28,46 roku. V covidovém roce 2021 kvůli vysokému počtu úmrtí statistici zaznamenali zkrácení. Lidé trávili v důchodu v průměru 23,92 roku – senior 18,88 roku a seniorka 28,07 roku. Loni se doba znovu začala prodlužovat. U mužů se dostala zhruba na úroveň roku 2019, činila 19,33 roku. U žen překonala předcovidové roky, trvala 28,58 roku. Celkově se v průměru dostala na 24,55 roku. V roce 2003 to bylo 21,14 roku. Ženy byly v penzi tehdy v průměru 23,97 roku, nyní i přes zvyšování důchodového věku zhruba o čtyři roky a sedm měsíců déle. Muži trávili tehdy na odpočinku v průměru 17,64 roku, minulý rok zhruba o 20 měsíců víc.
Rozdíl si pak muži a ženy udržují i ve statistikách průměru dožití ve zdraví. Ačkoliv zde se nedá mluvit o „nadprůměru“ v rámci Evropy ani u jednoho z pohlaví. Doba, kterou v průměru prožijí Češi bez větších zdravotních komplikací, naopak už řadu let stagnuje a zůstává výrazně pod evropským průměrem. Prakticky od roku 2007 zůstává kolem hranice 62 let, jak ukazují data Eurostatu. To přitom znamená téměř dva roky pod průměrem států Evropské unie, v případě samotných mužů, u kterých je hranice dokonce zhruba na 60 letech, to jsou pak tři roky pod průměrem. Ženy si pak dlouhodobě drží zhruba dvouletý „náskok“.
Pokud vláda prosadí změny navrhované ministrem práce Jurečkou, zásadním se pro odchod do důchodu stane odhad dožití v době dosažení padesáti let. Střední délka života, jak ji zveřejňuje ČSÚ, také ukazuje tradičně dramatický rozdíl mezi muži a ženami. Například v případě ročníku 1966 měli muži při narození očekávanou délku života 67,3 let, ale ženy 73,8. I v současnosti zůstává při narození rozdíl v odhadu kolem čtyř let. Realita je však v konečném důsledku jiná.
Zmiňovaní muži ročník 1966 totiž mají už při dosažení padesátky predikci zcela jinou, zbývá před nimi nikoliv 17, ale v průměru přes 22 let života, tedy o pět let navíc. U žen je to naproti tomu 27 let, tedy jen o něco přes tři roky navíc. S věkem se pak dále rozdíl snižuje.
„Ten rozdíl se s rostoucím věkem trochu snižuje. Zatímco při narození činí rozdíl délek života žen a mužů v Česku téměř 6 let, v důchodovém věku je rozdíl už jenom necelé čtyři roky, to znamená, že by ženy pobíraly důchod o necelé čtyři roky déle než muži při stejném důchodovém věku,“ popsal dříve pro deník Echo24 demograf Tomáš Fiala z pražské VŠE. „A není mi známo, že by se někdy někde uvažovalo o tom, že by ženy měly chodit do důchodu později. Přeci jen si myslím, že by to bylo takové negentlemanské. Úmrtnost mužů se navíc snižuje rychleji než úmrtnost žen, předpokládá se tedy, že se délka života mužů a žen bude sbližovat,“ dodal Tomáš Fiala.