Poláci budou v referendu hlasovat o bariéře na hranici s Běloruskem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Polští voliči budou v říjnovém referendu odpovídat také na otázku, zda si přejí likvidaci bariéry na hranici s Běloruskem, kterou v důsledku migrační krize vybudovala současná vláda. Na sociální síti X to oznámil ministr obrany Mariusz Blaszczak. V příspěvku také varoval před hrozbou z Ruska a kritizoval opozici. Referendum týkající se čtyř témat se uskuteční 15. října zároveň s parlamentními volbami.
„Polsko se může stát dalším cílem (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ řekl Blaszczak. „Naše bezpečnost je v ohrožení,“ dodal. Vláda podle něj kvůli tomu posiluje polskou armádu a buduje bariéru na hranici s Běloruskem a Ruskem. Nejsilnější opoziční stranu, liberální Občanskou platformu, Blaszczak obvinil, že likvidovala vojenské posádky na východě země. Občanská platforma vládnoucí Právo a spravedlnost kvůli zřízení hraniční bariéry kritizovala.
✅ Dla nas zawsze decydujący jest głos zwykłych Polaków. Czwarte pytanie będzie brzmiało 👇#PolacyDecydują pic.twitter.com/uMPzpsJ73I
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) August 14, 2023
Polsko ji na části hranice postavilo v reakci na migrační krizi, která vrcholila na počátku zimy 2021. Tehdy se z běloruské strany snažily na polské území dostat tisíce migrantů z krizových zemí v Africe nebo na Blízkém východě. Varšava obviňuje režim běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že tyto lidi využívá v hybridní válce proti Evropské unii. Bariéra měří 5,5 metru a je zakončená ostnatým drátem. Je vybavená kamerami a čidly pohybu.
Polsko ostrahu východní hranice posiluje také kvůli přítomnosti ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny v Bělorusku. V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu i situací v Bělorusku se Právo a spravedlnost staví do role garanta polské národní bezpečnosti a národních zájmů. Jeho vláda urychlila modernizaci armády a letos na obranu vydá čtyři procenta HDP.
V referendu budou voliči odpovídat také na otázky, zda má být prodán státní majetek, zda jsou pro zvýšení věku odchodu do důchodu a zda podporují reformu migračních pravidel Evropské unie a „přijetí tisíců nelegálních přistěhovalců z Blízkého východu a Afriky“. Jednotlivé otázky představovali v uplynulých dnech klíčoví zástupci Práva a spravedlnosti. Opozice plánované všelidové hlasování označuje za předvolební snahu rozněcovat emoce a mobilizovat tak voličskou základnu konzervativního vládního uskupení. Politolog Tomasz Slomka v soukromé televizi TVN24 řekl, že politici z referenda „dělají populistickou hračku, která se používá tehdy, když se objeví politická potřeba“.